Aktuality

Jak si postavit na zahradě okrasné jezírko I.

Plátujete se na jaře pustit do stavby okrasného zahradního jezírka, ale nejste si úplně jistí postupem? Pokuste se řídit dle následujícího návodu, který vám usnadní práci a pomůže vám vyvarovat se zbytečných chyb.

Každý, kdo má za domem zahradu přemýšlí o tom, jakým způsobem by ji mohl ještě zkrášlit či ozdobit. Někdo si vybuduje altán, jiný zase pergolu. Velmi oblíbená jsou také zahradní jezírka. Jejich stavba sice není nijak jednoduchá, a i po jeho dokončení bude potřeba mu věnovat neustálou péči, konečný výsledek ale určitě bude stát za to.

Při stavbě jezírka je důležité věnovat dostatečnou pozornost plánování. Než se pustíte do samotné stavby, měli byste mít jasno v zásadních otázkách. Mezi ně patří např. kde bude jezírko umístěné, z jakého materiálu bude postavené, zda se v něm budou chovat ryby, bude určené ke koupání, jak veliké jezírko bude, jaké rostliny v něm budou vysázené, jaká technika bude k jezírku zapojena, bude použito nějaké osvětlení, kolik bude celá výstavba stát.

Velmi důležitým bodem je výběr správného místa. Pokud to bude možné, měli byste se vyhnout místům, kde máte vysazené stromy. Jinak se budete muset často vypořádávat s napadeným listím. Jezírko by nemělo být umístěno na přímém slunci. Doporučená doba, kdy na jezírko může svítit slunce je asi 4-6 hodin.

Dalším bodem je přesné vytyčení tvaru a velikosti jezírka. Obrys jezírka si můžete vyznačit např. pomocí kamínků, písku či provázku s kolíky. Poté se můžete pustit do hloubení jámy, do které následně umístíte buď hotovou plastovou nádrž nebo speciální jezírkovou fólii. Aby vám voda během zimy zcela nezamrzla, je potřeba, aby hloubka jezírka byla min. 1 m.

Podle účelu, kterému bude jezírku sloužit, je potřeba vybrat jezírkovou techniku. Od čerpadla, přes filtrační zařízení až po skimmery. Vybrané byste měli už mít také vodní rostliny a rybičky, které dodají jezírku na přitažlivosti.

Jak si postavit na zahradě okrasné jezírko II.

Datum: 8.1.2020 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.