Folie

Folie

Velmi důležitým prvkem ve všech zahradních jezírkách je folie, jíž se musí celé jezírko vyplnit při samotné výstavbě. Folie zajišťuje, aby voda neprosakovala z jezírka pryč, také zajišťuje vyšší čistotu vody a chrání ji i ryby před různými vlivy z okolní půdy (např. chemické znečištění).

Folie jsou vyrobeny z PE (polyethylen), PVC (polyvinylchlorid) a EPDM (etylpropylenový kaučuk) o různé tloušťce. Jsou to jednotlivé pásy, které se do sebe svařují horkým vzduchem, čímž se docílí zaplnění celého jezírka. Před usazením je třeba odstranit všechny ostré předměty, aby nedošlo k protržení, i když folie sama o sobě je velmi pružná. Nemusíte mít strach o mrazy, neboť každá folie je opatřena standardem DIN 53361, pojednávajícím o odolnosti právě vůči nízkým teplotám.

Není vždy podmínkou využití folie při budování jezírka. Můžete použít už zkompletovaná plastová jezírka, která se zapouští do země, avšak tím úplně vyřadíte možnost vybudovat si jezírko dle vašich představ, všech možných tvarů, hloubek, nerovností a všemožných úprav.

Nebojte se o ryby ani rostliny – folie jsou zdravotně nezávadné a díky své pružnosti zamezují prorůstání kořenů rostlin. Jezírkové folie jsou většinou v barvě černé, aby byl vytvořen dojem větší hloubky vody a větší velikosti jezírka. Pro koupací jezírka se používají i světlejší odstíny pro útulnější pocit.

Přizpůsobivost za každého počasí! Budujete své zahradní jezírko v zimě a bojíte se, že vám folie přimrzne, zamrzne, nebo se znehodnotí? Jste na omylu. Jezírkové folie se dají tvarovat i v opravdu nízkých teplotách. U některých se udává maximální hranice -60°C. Proto můžete i v zimě začít budovat něco, co vám na jaro ožije a v létě bude tím nejlepším místem k relaxaci.

Před potahováním jezírka folií se doporučuje použít geotextílie, jež chrání folii od protržení vlivem tlaku vody v jezírku. Tato textílie je vyrobena z PE materiálu, jsou nenapadnutelné plísněmi nebo bakteriemi.

Poznámka pro odvážlivce – tepelné svařování folie raději přenechejte odborníkům. Určitě se nevyplatí riskovat poškození, které se může projevit až za několik týdnů nebo měsíců!

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.