Údržba jezírka

Údržba jezírka

Nedaří se vám udržet vodu v jezírku průzračně čistou nebo se jen chcete dozvědět, jak správně postupovat při všemožné údržbě?

Řasy jsou nejčastějším problémem. Zelené slizké potvory napadající každou nádržku s vodou, stejně tak i vaše skvostné zahradní jezírka. Začít musíte s běžným čištěním povrchové vody. Všechno napadané listí, jehličí, části rostlin, květin, apod., to vše dodává řasám spoustu potravy pro jejich růst. Vyčistěte i dno jezírka, například jezírkovými vysavači. Tento úkon nemusíte provádět často, pokud budete dodržovat čištění povrchové vody. Hladina se dá také udržet čistá za pomocí skimmerů, které budou zachytávat napadané nečistoty a filtrovat tak vodu.

Velmi dobrým lékem je kámen zeolit, který se doporučuje do každého přírodního jezírka. Je však také možnost použít chemické prostředky, kterými řasy zahubíte asi nejdříve. Pokud se ale chemii chcete vyhnout, doporučujeme opravdu průběžné čištění.

Využijte filtrace, čerpadel a ÚV filtrů. Všechny tyto technologie mají velmi vysoký vliv na čistotu jezírka. Vytvoření malého potůčku nebo vodopádu může vodu více okysličit a pohybem vody se vše promíchává a není tak prostor k usazování nečistot. Vhodné je také při samotné výstavbě jezírka vytvořit spoustu mělčiny s kamením a pískem, díky čemuž vytvoříte jakýsi přírodní filtr.

Nezapomeňte také důkladně zazimovat své jezírko. Je potřeba vyndat všechna čerpadla z vody (pokud neužíváte suchých čerpadel), dále filtry a ÚV lampy. Většina chovných ryb dokáže v jezírku přežit, ale nezapomínejte na neustálý přísun kyslíku (rozbíjením ledu, speciálními čerpadly nebo topnými tělesy). Většinu rostlin, zejména plovoucích na hladině, vyjímáme a vložíme nejlépe do nádoby s vodou do nějakého nevenkovního místa (sklep, stodola, aj.).

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.