Aktuality

Jak si postavit na zahradě okrasné jezírko II.

Fólie do jezírka

Fólie do jezírka

Stavba okrasného jezírka je poměrně náročná, a proto je potřeba se na ni pořádně připravit. Velkou pozornost je třeba věnovat samotnému plánování. Až budete mít vše pořádně promyšlené a nakoupené vše, co je potřeba, můžete se pustit do výstavby.

První krok spočívá ve vyhloubení jámy v místě, které jste si předem označili. Tady je rozhodující velikost jezírka. V případě, že plánujete pouze malé jezírko, vystačíte si sami s rýčem a lopatami. Okraje jezírka se snažte vytvořit co nejhladší. Zbavte je veškerých kamenů a kořenů. V nejhlubší části jezírka vykopejte ještě asi 25 cm velkou díru, abyste mohli lépe umístit sací koš čerpadla. Dno jezírka vysypte pískem, přibližně do výšky 10 cm.

Jámu pak vyplňte pomocí ochranné geotextilie. Ta bývá silnější, a tudíž také odolnější než jezírková fólie, kterou umístíte právě na již zmíněnou geotextilii. Zabráníte tak jejímu protržení.

Okolo jezírka vytvořte asi 15 cm hluboký příkop. Kapilární uzávěre bude bránit sklouznutí fólie dovnitř do jezírka. Fólie by měla okraj jezírka přesahovat asi o 50 cm.

Dno jezírka v nejhlubší části pokryjte slabou vrstvou jemného štěrku nebo písku a napusťte ji vodou. V tuto dobu byste měli jezírko osázet vodními rostlinami, které pro lepší manipulaci mějte v košících či květináčích. Poté můžete začít dopouštět vodu.

Pokud jste si v jezírku vybudovali terasovité stupínky, tak nezapomeňte, že je jejich dno potřeba překrýt pískem, a to až do výšky 10 cm. Do šikmých břehů jezírka naskládejte větší valouny a oblázky. Na zakrytí přesahujících okrajů jezírkové fólie se pak dobře hodí např. štěrk nebo menší kamínky. Poté, co do jezírka dopustíte vodu, počkejte pár hodin, než se usadí kal a poté zapojte čerpadlo.

V konečné fázi pak do jezírka umístěte libovolné vodní dekorace. Může jít např. o sošky, vodotrysky nebo neagresivní osvětlení.

Datum: 24.1.2020 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.