Aktuality

Zvýšené zahradní jezírko

zvysene-jezirkoPřestože se stavba zahradního jezírka může zdá někdy poměrně jednoduchá, můžete narazit na problémy, které vám tuto stavbu mohou docela zkomplikovat. Problém může spočívat např. v příliš svažujícím se terénu nebo kamenité podloží v zahradě. Není třeba si ale zoufat. Řešení totiž existuje – je jím zvýšené jezírko.

Výhodou těchto okrasných jezírek je jejich snadná instalace. Odpadají totiž starosti s výkopovými pracemi. Jednodušší to budete mít také s jeho vypouštěním na zimu. Jinak jsou ale na zvýšená jezírka kladeny stejné požadavky, jako na klasické jezírka. Okrasné jezírko by mělo být umístěné na vhodném místě, mělo mi mít přijatelnou velikost i tvar a mělo by být vytvořeno z kvalitního materiálu. Jezírko by také mělo krásně zapadnout do okolní krajiny.

Stavební materiál, ze kterého si můžete postavit zahradní jezírko, je různým. Může jít o kámen, dřevo nebo třeba cihly. Využít můžete prefabrikovanou nádrž nebo jezírkovou fólii. Při stavbě jezírka to ovšem nepřehánějte s jeho výškou. Ideální výška je mezi 60-70 cm. Pokud budete chtít ve zvýšeném jezírku chovat ryby, pak by min. výška stěny měla dosahat přibližně 45 cm.

Po umístění nádrže na vybrané místo se nejdříve pomocí cihel nebo polystyrenem upevní dno ve všech hloubkových úrovní. Díky tomu se zabrání naklánění nádrže. Dno se poté asi do výšky 10 cm naplní vodou. Poté zkontrolujte stabilitu jezírka. Jestli je vše v pořádku, můžete pokračovat v naplňování. Až bude voda vyplňovat asi 2/3 nádrže, můžete se pustit do vytváření pobřežních partií, které se vyplní zeminou. Vodní rostliny ale do okrasného jezírka nasaďte až v posledním kroku.

Po napuštění jezírka se můžete pustit do výroby jeho obložení. Jakou podobu bude mít záleží čistě na vás. Volit byste měli ale takový materiál a takovou podobu, aby se co nejlépe zapadla do zahrady či blízkosti vašeho domu. Materiál může být různý, nejčastěji se volí dřevo, hezky bude vypadat také obložení z kamene nebo cihel.

Datum: 7.9.2021 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.