Aktuality

Zvýšené jezírko v zahradě I

zvysene-jezirkoPři plánování stavby zahradního jezírka můžete narazit na různé problémy. Většinou se týkají terénu. Řeší se např. to, že zahrada je příliš malá a vysněné jezírko se do ní prostě nevejde nebo že na zahradě není ideální místo, kam jezírko umístit (např. kvůli stromům, keřům, slunečnímu svitu apod.). K složitějším problém pak patří například svažující se terén nebo kamenité podloží. Ale i v tomto případě lze nalézt řešení. Tím je tzv. zvýšené (nadúrovňové) jezírko.

Zvýšené jezírko má řadu výhod. Jednou z nich je i to, že dokáže zaujmout hned na první pohled. Přece jen je vidět více, než klasické zapuštěné jezírko. S jeho vzhledem si můžete také různě pohrát. Můžete vybudovat více menších jezírek, které vzájemně propojíte vodopády. Na jezírko můžete ještě více upozornit použitím vhodně zvolené fontány.

Není to ale jen o vzhledu. Hodně práce a starostí vám odpadne už při samotné instalaci nebo při pozdějším vypouštění jezírka. Starosti mohou nastat v zimě, protože zvýšená jezírka jsou náchylná k promrzání. V tomto případě pomůže především kvalitně odvedená práce při stavbě zvýšeného jezírka. A pokud z něj na zimu přesunete rybičky, nemusíte se vlastně ničeho obávat.

Co se týče stavebního materiálu, z kterého je možné zvýšené jezírko postavit, je rozhodně z čeho vybírat. Cihly, dřevo, kámen, beton, představivosti se meze nekladou. Dejte jen pozor, aby zvolený materiál zapadnul do okolí zahradního jezírka.

Výška zvýšeného zahradního jezírka by měla dosahovat přibližně 60-70 cm. K stavbě můžete použít jak jezírkovou fólii, tak i prefabrikovanou nádrž. Poté, co vyberete vhodné místo pro jezírko, je potřeba upevnit dno v hloubkových úrovních (zabrání se tím naklánění nádrže). Nádrž pak do cca. 10 cm napusťte vodou, kvůli stabilitě. Pokud vše sedí tak jak má, můžete se pustit do stavby obložení jezírka.

Datum: 7.3.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.