Aktuality

Zahradní jezírko ze staré vany

Jezírko v zahradě

Jezírko v zahradě

Vodní prvek je něco, co by rozhodně nemělo chybět na žádné zahradě. Zvlášť v dnešní době, kdy celou naši republiku sužuje velké sucho. O nutnosti zadržovat vodu v krajině už mluví i vláda a připravuje nejrůznější kroky, které by měly vodu v přírodě udržet. Tomu může do jisté míry přispět každý z nás.

Pokud máte na zahradě trochu volného místa, můžete tam vybudovat malé okrasné jezírko. Nechte-li ale zbytečně utrácet, můžete se porozhlédnout kolem sebe a místo nákupu např. plastového jezírka zvolit jiný předmět, který svému původnímu účelu dosloužil, ale jako jezírko bude ideální. Velmi často se pro stavbu zahradního jezírka volí stará smaltovaná vana.

Tvorba jezírka z vany je téměř totožná se stavbou plastového jezírka. V první řadě je potřeba vykopat dostatečně velkou jámu, do které se vana umístí. Nejlepší čas pro výkop je na jaře nebo na podzim, kdy se poměrně snadno kope. Během suchého léta by vám taková práce mohla zabrat mnohonásobně více času. Pokud při usazování vanu trochu nakloníte, docílíte toho, že pokud dojde k přetečení jezírka, bude voda vytékat do předem určených míst.

Když máte vanu dobře usazenou, můžete se pustit do tvarování okolí. Pokud chcete, aby jezírko a jeho okolí vypadalo co nejvíc přirozeně, je potřeba zakrýt bílé okraje vany. K tomu můžete využít např. dřevěná prkna, kameny nebo trvalky, které se dobře rozrůstají a okraje tak brzy skryjí. S vnitřkem vany si nedělejte starosti. Během pár týdnů ho obalí řasy, takže pak bude skvěle zapadat do okolní přírody.

Nebo to můžete vzít trochu z jiného pohledu. Bílá barva je v kurzu, tak proč si na zahradě nevytvořit kout, kde bude dominantní bílá barva. Stačí okolí jezírka doladit bílými kameny (větší i menšími) a přidat třeba bíle natřenou lavičku, kam se můžete posadit. Viditelné bílé okraje pak skvěle zapadnou do celé scenérie.

Datum: 23.6.2020 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.