Aktuality

Zahradní jezírko s potůčkem

RostlinkyMáte-li na své zahradě svažující se pozemek, možná už jste se zamýšleli nad tím, že byste tam mohli vytvořit potůček ústící do malého okrasného jezírka. Pokud vás už tento zásah do zahrady někdy napadl, zůstává zodpovědět jedinou otázku: Proč jste se do toho už nepustili?

Nejčastějším důvodem budou asi peníze nebo nedostatek zkušeností či místa. V první řadě je potřeba si uvědomit, že nemusí jít nutně o žádnou megalomanskou stavbu. Potůček nemusí mít metr na šířku a proudit skrz celou zahradu. Jediné, co budete ke stavbě potůčku skutečně potřebovat je trocha kamenů, několik rostlin, výkonné čerpalo a trochu důvtipu.

Začněte tedy s důvtipem a vytipujte si na zahradě to správné místo, kde umístíte pramen, dolní bod a samozřejmě koryto. Pramen potůčku by měl být umístěn na nejvyšším bodě, kam bude vodu vhánět čerpadlo, Od pramenu pak korytem poteče klikatící se korytem do dolního bodu, čili do samotného jezírka.

Pramen, vlastně takové malá tůňka, by měla být tvořena soustavou kamenů. Nejživější částí je pak koryto, které vede vodu do jezírka. Tam si už můžete více pohrát. Pokud si necháte poradit, neveďte vodu přímo rovně dolů. Jestli máte díky terénu tu možnost, vytvořte raději různě klikatící se cestu, třeba i s malými zátočinami, které vodu zpomalí.

Chcete-li ale naopak průtok vody zrychlit, vsaďte na kaskády nebo ztenčete koryto. Nejlíp ovšem uděláte, pokud do potůčku zakomponujete jak klidnější, tak živější části. Dno koryta můžete zasypat např. menšími kamínky. Kolem břehů pak položte větší, výraznější kameny, které můžete osázet nejrůznějšími rostlinami.

Čerpadlo, dostatečně silné aby dokázalo vyvést vodu z okrasného jezírka proti proudu až úplně nahoru k prameni, se umisťuje do nejhlubší části jezírka. Většinou se uvádí, že čerpadlo by mělo být schopné přečerpat alespoň 50 litrů za minutu.

Datum: 11.7.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.