Aktuality

Zahradní jezírko – domov pro řadu živočichů

Život v jezírku

Život v jezírku

Kde je voda, tam je život. A ten nepředstavují jen ryby, které můžete chovat v jezírku. V případě, že se rozhodnete postavit si na zahradě okrasné jezírko, počítejte s tím, že se vám rozšíří počet různých druhů živočichů, které voda přiláká.

Voda a její blízké okolí představují pro řadu živočichů úplný ráj. Toto prostředí jim poskytuje stravy, útočiště i místo pro hnízdění. Čím přírodnější jezírko budete v zahradě mít, tím více živočichů se vám v zahradě zabydlí.

První obyvatelé se vám k jezírku začnou stěhovat hned na začátku jarního období. Nejvíc si jich ale užijete v létě. Kromě běžných much, komárů, brouků nebo motýlů může voda přilákat například vážky nebo i žáby či ropuchy. Samozřejmě se můžete těšit také na různé druhy ptáků, kteří se budou chodit k jezírku napít nebo ochladit během horkých letních dnů.

Množství živočichů v jezírku ovlivňují do jisté míry také vodní rostliny. Hustě osázenou část zahradního jezírka po nějaké době mohou obsadit různé druhy obojživelníků. Také zde budete moct najít celou řadu různých broků a hmyzu jako jsou bruslařky, vodoměrky nebo potápníci.

Obyvateli zahradního jezírka se kromě ryb brzy mohou stát plži, mlži, žáby nebo i mloci. To, že se vám tito živočichové v jezírku usadí, můžete brát jako pochvalu za to, jak dobře se o jezírko staráte. Do špinavého jezírka by se totiž tito živočichové nikdy nepřestěhovali.

Jako takové poděkování se i oni začnou starat o to, aby se kvalita vody v jezírku nezhoršovala. Tak například mlži a plží odstraňují přemnožené rostlin a tím brání utváření usazenin. Menší živočichové také slouží jako potrava pro větší živočichy.

Zahradní jezírko můžete také sloužit jako letní sídlo pro vaše vodní želvy, které jinak bydlí doma v akváriu. Pro ně to bude jistě zajímavým zpestřením a místem, kde mohou plavat nebo si vyhřívat krunýř na sluníčku.

Datum: 26.7.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.