Aktuality

Zahradní jezírko a vodní želvy

ŽelvaTo, že se v zahradním jezírku dají chovat ryby, je všeobecně známé. Přežila by ale v jezírku také vodní želva? Pokud by měla dobré podmínky, tak jistě. To znamená především to, že v jezírku budou kameny, na které si může vlézt, ve vodě nebude žádná chemie a nebudou ji ohrožovat žádní predátoři.

Jinak je zahradní jezírko pro želvy velmi dobrým příbytkem. Mají v něm dostatečný prostor pro plavání a na kameni se můžou do sytosti opalovat na sluníčku. Sluneční paprsky jsou totiž pro vodní želvy ze zdravotního hlediska velmi důležité. Ultrafialové sluneční paprsky mají blahodárný vliv na kosti a především na krunýř.

Kromě vhodného místa na slunění je pro želvy potřeba vytvořit také vhodný vstup do jezírka. Ten by měl být pozvolný, určitě nemůžete želvy do jezírka jen tak hodit s tím, že dál už si poradí. Dobrý nápad je spojit tyto dvě potřeby dohromady. To znamená vytvořit vedle okrasného jezírka mělčinu, kde se želvy budou moct vyhřívat na sluníčku, a ze které přitom budou mít snadný přístup k vodě a jezírku. Na mělčině také můžete postavit přístřeší, které budou želvy využívat v případě špatného počasí.

Tuto mělčinu ale raději ohraďte, aby vám želvy neutekly. Je sice pravda, že vodní želvy se z principu zdržují nejradši v blízkosti vody, ale stále je tu ta možnost, že se některá vydá na průzkum zbytku zahrady.

Kromě mělčin se želvy mohou vyhřívat také na kamenných ostrůvcích, která pro ně můžete vytvořit uprostřed jezírka. A jestli okolo budete mít vysázené i pestrobarevné lekníny, budete mít opravdu krásnou podívanou.

Pamatujte ovšem na to, že vodní želvy patří mezi velmi agresivní druhy zvířat. Pokud tedy už v jezírku chováte ryby, tak byste jim jako sousedy želvy rozhodně neměli pořizovat.

Co se týče krmení želv, tak ty si ve volné přírodě sami poradí. Ale i tak jim můžete na přilepšenou dávat stejné krmivo, které používáte v akvárku.

Datum: 25.9.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.