Aktuality

Žáby v zahradním jezírku

Život v jezírku

Život v jezírku

Zahradní jezírko přitahuje celou řadu živočichů. Někteří jsou vítaní, jiné na své zahradě nechme, s přítomností některých je lepší se smířit.

K živočichům, kteří by mohli vaše jezírko jednou navštívit, se řadí také žáby. Ty sice prožijí větší část svého života na souši, ale vodu potřebují rovněž, kvůli rozmnožování. Jejich přítomnost v zahradním jezírku tak nejspíš zaznamenáte na jaře, asi tak v dubnu a květnu. Na opozdilce ale můžete narazit i později.

Pokud vám dělá starosti, jak přítomnost žab ve vašem jezírku ovlivní kvalitu vody, tak se můžete uklidnit. Pokud se vám jich ovšem do jezírka nenastěhuje opravdu velký počet. Pak by mohlo dojít ke zvýšení množství bílkovin ve vodě, což by se projevilo tvorbou pěny. Pár žabiček v jezírku tedy vodu neznečistí, ba naopak ji mohou ještě víc pročistit.

Např. vám pomůžou zbavit se řas. Vodní řasy totiž představují hlavní potravu pro pulce. Ti pak představují zpestření jídelníčku pro ryby. Ale i samotné žáby se vám za to, že jste je z jezírka nevyhnaly, odvděčí. Z jezírka se sice přemístí na souš, tam se ale pustí do likvidace hmyzu, červů, housek a komárů. A moct si odpočinout u vody, kde vás v jednom kuse nebudou obtěžovat komáři, je přece docela fajn. A jako takový malý bonus si každý večer můžete užívat žabí koncert.

Jinak se dá říct, že přítomnost žab je pro vás vlastně jakousi pochvalou. To, že si žáby vybrali pro rozmnožování právě vaše zahradní jezírko totiž vypovídá a vysoké kvalitě vody v jezírku. Jezírko, které by bylo špinavé, tedy špatně udržované, by si žáby nevybraly.

A na jaké druhy žab vlastně můžete u zahradního jezírka narazit? S největší pravděpodobností narazíte na skokana hnědého nebo ropuchu obecnou, krátkonohou či zelenou. Jen velmi vzácně se ve vaší zahradě může objevit skokan štíhlý či zelený, rosnička nebo kuňka.

Datum: 24.5.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.