Aktuality

Výhody a nevýhody fóliového jezírka

Fólie do jezírka

Fólie do jezírka

Chcete-li si na zahradě vybudovat okrasné jezírko máte v zásadě dvě možnosti z čeho vybírat. V prvním případě se jedná o plastové jezírko, jehož výhodou je např. jednoznačně daný tvar. Pokud ale máte vlastní představu o velikosti jezírka a jeho tvaru, tak bystě měli volit jezírko zhotovené pomocí jezírkové fólie.

Výhody fóliového jezírka

  • Libovolný tvar a velikost – právě tyto dvě položky tvoří nejvýznamnější důvody pro zvolení této varianty. Pro tuto možnost se rozhodnete také v případě, že chcete mít jezírko větších rozměrů. Plastová jezírka jsou v tomto směru dost omezená, takže při stavbě většího jezírka máte vlastně jedinou možnost.

Nevýhody fóliového jezírka

  • Složitá výstavba – postavit jezírko z fólie není rozhodně nic jednoduchého, zvlášť v případě, kdy plánujete výstavbu jezírka velkých rozměrů. Pokud nepatříte mezi zkušené kutili, měli byste tuto práci nechat na profesionálech.

Stavba fóliového jezírka

Stejně jako u plastového jezírka, i tady byste si měli vyznačit obrys budoucího jezírka. Vyznačit byste si měli u jednotlivé hloubky. I další postup je stejný, tedy vykopání jámy. Když už máte jasně danou velikost, tak je potřeba vypočítat velikost jezírkové fólie a geotextilie, které budete pro stavbu potřebovat.

Délka fólie = délka jezírka + 2 x hloubka + 2×50 cm
Šířka fólie = šířka jezírka + 2 x hloubka + 2×50 cm

V první řadě je nutné položit do vyhloubené jámy geotextilii, jejíž úkolem je chránit samotnou jezírkovou fólie proti kamínkům, živočichům či kořenům stromů. Teprve na geotextilii položte jezírkovou fólii. Ještě předtím, než začnete jezírko napouštět, tak do něj umístěte jezírkovou techniku a vysázejte vodní rostliny.

Vodu do jezírka napouštějte postupně. Teprve až bude fólie dobře usazená, tak jezírko úplně napusťte. Zatímco ho budete pomalu napouštět, můžete se pustit do úprav jeho okrajů. Na vyčnívající kousky fólie vysypte kamínky tak, abyste je zcela zakryli.

Datum: 25.5.2020 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.