Aktuality

Vodopád ke každému okrasnému jezírku

Okrasné jezírko v zahradě

Okrasné jezírko v zahradě

Každé okrasné jezírko zkrášlíte tím, že ho oživíte. Možností, jak toho docílit, je celá řada. Svou práci udělají například nejrůznější dekorace, tím spíš, pokud se mohou hýbat. Oživit celé jezírko mohou také kvetoucí vodní rostliny. Jezírko ale můžete oživit i pomocí různých vodních her, potůčků či vodopádů.

Pokud se rozhodnete vybudovat si u svého zahradního jezírka vodopád, počítejte s tím, že se docela zapotíte. Stavba vodopádu totiž patří k těm nejnáročnějších. Rozhodnete-li se i přes všechna úskalí pustit do výstavby vodopádu věřte, že vás na konci toho všeho bude čekat odměna v podobě velmi efektivního oživení nejen okrasného jezírka, ale celé vaší zahrady.

Vodopády lze rozdělit do dvou skupin. Na formální a neformální. Pro vodopády formálního typu jsou typické přísné geometrické tvary. Jako materiál se často volí cihly, beton či kameny s pravidelnými tvary. Dáváte-li přednost přírodnějším tvarům, bude se vám jistě víc líbit neformální verze vodopádů, jejichž tvary jsou nepravidelné a velmi často bývají zabudovány do skalek.

Při plánování vodopádu byste si měli také rozmyslet, zda se bude jednat o samostatný vodopád či zda bude kaskádovitý. Zamyslet se musíte i na jeho šířce a délce. I to má totiž v kontextu vaší zahrady svá pravidla. Úzký a dlouhý vodopád totiž dokáže zahradu opticky prodloužit a zúžit. Naopak širší a kratší vodopád zahradu opticky rozšíří a zkrátí.

Rozhodnout také musíte o umístění vodopádu. Ten by měl přímo přiléhat k zahradnímu jezírku. Zároveň musí být umístěn v blízkosti rozvodové sítě. Vodopád také více vynikne, pokud je umístěný ve svahu. Jeho celková velikost by pak měla odpovídat velikosti jezírka. V neposlední řadě si také dejte pozor na to, aby nic nepřekáželo výhledu na vaši novou dominantu.

Myslete také na to, že se neobejdete bez jezírkové techniky. V tomto případě je řeč především o jezírkovém čerpadlu, které bude vyhánět vodu z jezírka nahoru k vodopádu.

Datum: 7.4.2020 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.