Aktuality

Vodní rostliny vhodné do zahradního jezírka

Vodní rostliny v jezírku

Vodní rostliny v jezírku

Už jste někdy viděli okrasné jezírko bez vodních rostlin? Pokud ano, byl to zřejmě unikát, protože rostliny patří k jezírku stejně jako samotná voda. S plánováním jezírka je potřeba brát do úvahy také rozložení vodních rostlin. V první řadě je ale samozřejmě potřeba zvolit si ty správné rostlinky.

Stejně jako na záhonu je možné, že si vyberete rostliny, které se vzájemně nesnesou. Rozsadit je dá pak o moc těžší práci, než když přemisťujete květiny v zahradě. Pokud nemáte s jezírky a s vodními rostlinami zkušenosti, může se vám také stát, že si vyberete rostliny, které budou sice hezké, budou se i dobře snášet, ale protože špatně odhadnete jejich výšku nebo velikost, do které se postupem času budou rozrůstat, nebude výsledek takový, jak jste si ho představovali.

Rostlinami by měly být osázené především břehy jezírka. Tady je pár druhů rostlin, které tvoří oblíbené dekorace zahradních jezírek.

Puškvorec obecný – jde o vytrvalou bylinku, která může dorůstat až do výšky 1,5 m. Typická je pro ni výrazně aromatická vůně. Květenství je husté, listy svým vzhledem připomínají trávu. Květy jsou nenápadné, mají žlutozelenou barvu. Kvete od června do července. Tato rostlina má ráda slunce, vysazuje se do hloubky 20 cm.

Blatouch – jeden z prvních poslů jara. Květy této bažinné rostliny mají sytě žlutou barvu, vyniknou v kombinaci s puškvorcem, kosatci nebo pomněnkou. Vysazuje se do mělkých částí jezírka, do hloubky 0-5 cm. Stanoviště je vhodné na slunci nebo v polostínu.

Ostřice – vytrvalá, netrsnatá rostlina, která dosahuje výšky od 40 do 120 cm. Květem je černohnědý klas. Vysazuje se maximálně do hloubky 20 cm na slunné stanoviště nebo do polostínu.

Kosatec – je krásná vodní rostlina, která vám bude kvést od května do června. Vybírat můžete z několika druhů, které se liší např. barvou květů (jsou modré, žluté). Sázejí se do hloubky do 10 cm, vybírejte stanoviště na slunci.

Datum: 25.1.2019 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.