Aktuality

Vodní rostliny v okrasném jezírku

Zahradní jezírkoOkrasné jezírko patří mezi perly každé zahrady, bez ohledu na to, jestli je jezírko velké nebo malé či zda v něm chováte ryby či nikoliv. Jedno mají ale všechna jezírka společné, vodní rostliny. Teprve ty udělají z jezírka tu pravou oázu klidu a potěchu pro oko.

Výběr rostlin a jejich následná výsadba ale není rozhodně nic snadného. Měli byste vybrat takové rostliny, které k sobě budou barevně ladit, ale především ty, které si nebudou navzájem vadit. V potaz přitom musíte brát především různé hloubky v jezírku.

Rostli lze do jezírka vysazovat po celé vegetační období, tedy od jara do podzimu. Nejčastěji se ale rostliny vysazují na jaře nebo na začátku léta.

Vodní rostliny můžete do jezírka sázet různými způsoby. Můžete je zasadit do košů, vaků nebo sítí. Rostliny, které nerostou příliš bujně, je možné vysazovat také přímo do jezírka. V tomto případě stačí udělat v rybničním substrátu jamku, rostlinu do ní zasadit a zasypat substrátem.

Pokud chcete vysadit rovné dno, je dobré zvolit sázení do košů a vaků. Koše se nejdříve musí vystlat tkaninou (můžete použít např. zbytky geotextilie), na povrch je pak ještě dobré nasypat štěrk. A to vše z toho důvodu, aby se substrát nevyplavil. Sítě se pak hodí pro rostliny, které plánujete vysadit do strmých břehů. Menší rostliny vysadíte jednoduše do substrátu a prostrčíte oky, na větší rostliny si ale pořiďte sítě s kapsami.

A kolik rostlin byste vlastně měli do jezírka vysázet? Odborníci uvádějí, že rostliny by v ideálním případě měly pokrýt dvě třetiny vodní plochy. Poslední třetina by měla zůstat volná. V nejhlubších místech zahradního jezírka můžete např. vysadit na 10 m2 1-2 lekníny a 2-3 ponořené rostliny na 1 m2. Do mělké vody na 1 m2 můžete dít 2-4 rostliny, v bahenní zóně pak dokonce 6-8 rostlin na 1 m2. Rostliny ale můžete vysázet také v přímé blízkosti jezírka. Na 1 m2 můžete vysadit 6-8 menších rostlin nebo 2-3 rostliny většího vzrůstu.

Datum: 9.7.2018 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.