Aktuality

Velikosti zahradních jezírek

Zahradní jezírkoJakou velikost bude mít vaše zahradní jezírko záleží samozřejmě na vás. Je ale nutné počítat s několika omezeními. V první řadě záleží na velikosti vaší zahrady, klíčovou roli hrají ale také finance nebo to, kolik času budete moct věnovat péči o jezírko.

V zásadě můžeme rozlišit tři velikosti zahradních jezírek – velká, střední a malá. Přičemž se udává, že aby bylo jezírko funkční, musí mít objem alespoň 5 m3. Menší jezírka je samozřejmě také možné vybudovat, ale počítejte s tím, se jezírko bude mít malou samočistící schopnost. To se samozřejmě týká jezírek zabudovaných v zemi, nikoliv těch miniaturních, která se budují v malých nádobách, jenž můžete mít umístěné třeba přímo na terase.

Jako velká zahradní jezírka se označují tak, která mají velikost vodní hladiny větší jak 150 m2. Výhodou velkých jezírek je jejich vysoká samočistící schopnost. Nemusíte tedy utrácet mnoho peněz za filtraci. Nebylo by asi moudré obejít se bez ní úplně, ale určitě můžete zvolit levnější variantu. Na čem byste ale určitě šetřit neměli, je jezírkové čerpadlo. U tak veliké vodní plochy je potřeba zajistit neustálou cirkulaci vody, se kterou si poradí jedině vysoce kvalitní čerpadlo.

Jezírka s velikostí do 30 m2 se označují jako malá. Mají velmi malou samočistící schopnost, proto je nutné k nim pořídit kvalitní filtraci. I tady se neobejdete bez čerpadla. Nemusí ale jít o příliš výkonné čerpadlo. Stačit by mohlo i fontánové čerpadlo. Díky fontánce jednak zajistíte pravidelnou cirkulaci vody, jednak získáte nádherný vodní prvek.

Jezírka, která mají velikost od 30 do 150 m2, patří do kategorie střední. Samočistící schopnost těchto jezírek je už na dobré úrovni, ale přesto se bez kvalitní filtrace neobejdete. Kromě filtračního zařízení vám mohou s udržováním biologické rovnováhy pomoct také vodní rostliny, které mají čistící schopnosti. I tady je ovšem nezbytnou součástí jezírkové čerpadlo, které bude okysličovat vodu v jezírku.

Datum: 24.1.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.