Aktuality

V jezírku je potřeba kyslík

Okrasné jezírko v zahradě

Okrasné jezírko v zahradě

Aby byla v jezírku udržena biologická rovnováha a nezanikl v něm život, je nutné udržovat v jezírku dostatečný obsah kyslíku. Ten e potřeba zajišťovat nejen v létě, ale také v zimě. V létě vám pomohou různé vodní hry, potůčky či vodopády. Také dmychadlo nebo kvalitní kompresor disponující vzduchovacími elementy.

Kyslík v jezírku je životně důležitý především pro ryby žijící ve vašem jezírku. Je ale také jednou z hlavních podmínek pro činnost nitrifikačních bakterií, jenž mají velký vliv na odbourávání organických sloučenin.

Kyslík se do vody dostává v první řadě přirozenou fotosyntézou rostlin. Fotosyntéza ale probíhá pouze ve dne, v noci naopak rostliny produkují oxid uhličitý, díky kterému se hladina kyslíku v jezírku snižuje. A právě z toho důvodu je nutné mít v jezírku různá vzduchovací zařízení. Výrazně také pomáhá, když v jezírku máte nějaký vodopád či vodotrysk. Při jejich výběru pamatujte také na to, že bubliny by měli být co nejmenší.

V zimě byste měli dát pozor na to, aby vám voda v jezírku nezamrzla. I v zimě je totiž velmi důležité zabezpečit výměnu plynů a přístup kyslíku. Jako velmi účinné řešení se jeví použití menšího čerpadla, které má výkon 3000 – 4000l/hod. Čerpadlo se ponoří přibližně 40 cm pod hladinu, proudící voda pak zajistí dostatečný otvor v ledu.

Použít lze také topné těleso nebo vzduchovací kompresor. Další možností je také použití vzduchovací guly. Pokud bude zima mírná, bude úplně stačit, když necháte na hladině jezírka plavat plovák. V případě, že vám technika vypoví poslušnost, vysekejte do ledu několik děr.

A jaká je optimální hodnota kyslíku rozpuštěného ve vodě? Jako ideální hodnota se nejčastěji udává 6ml/l vody. Obsah kyslíku můžete změřit pomocí oxymetru. Tuto hodnotu je nutné sledovat především během horkých letních měsíců, kdy se teplota vody může vyšplhat i hodně přes 20°C.

Datum: 24.10.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.