Aktuality

Údržba okrasného jezírka

Čisté jezírko bez řasLidé si jezírka do zahrady pořizují z různých důvodů. Někdo ho chce jako dekoraci s čistě průzračnou vodou, o což se stará nejrůznější jezírková technologie. Okolo jezírka pak nesmí chybět nejrůznější vodní rostliny, zahradní dekorace, jezírko musí být krásně osvětlené a také v něm nesmí chybět některá vodní hra, např. fontánka.

Jiní sázejí na přírodní ráz. To znamená využití jen té nejnutnější jezírkové techniky, pokud vůbec nějaké. Vodní rostliny jsou sázeny s ohledem na jejich schopnosti čistit vodu spíž než na jejich vzhled. Taková jezírka jsou zcela bez osvětlení a pokud je v jejich blízkosti nějaká dekorace, tak jen zanedbatelná.

Nic by se ovšem nemělo přehánět. Příliš čistá voda může být na škodu stejně jako ta zakalená. Na druhou stranu ovšem nemůžete nechat své zahradní jezírko bez pomoci. Aby vám okrasné jezírko správně fungovalo, musíte zvolit správnou míru údržby.

Necháte-li jezírko, ať si žije svým vlastním životem, můžete být po letech docela nemile překvapeni. Takové jezírko se časem zanese nečistotami, které se usazují na dně jezírka nebo v jeho mělkých částech. Pokud tyto nečistoty včas neodstraníte, nahromadí se a dojde ke zhorší kvality vody. Čím víc to budete odkládat, tím v horším stavu voda bude.

K odstranění těchto nečistot můžete použít např. speciální jezírkový vysavač. Pokud máte jezírko malé, můžete ho zcela vypustit a nečistoty odstranit např. pomocí wapky. Přitom může zkontrolovat stav jezírka, opravit ho, a vysázet nové rostliny.

Vodním a bahenním rostlinám je pak potřeba věnovat zvláštní péči. Kromě toho, že rostliny jezírko zkrášlují ho také čistí. Za jejich práci byste se jim měli tedy odvděčit. Rostliny je např. potřeba jednou za rok ostříhat (buď na podzim nebo v předjaří). Díky tomu dojde k omlazení rostlin a rovněž k odčerpání živin ze systému, což napomůže ke správnému fungování jezírka.

Datum: 7.4.2021 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.