Aktuality

Typy řas v okrasném jezírku

Zahradní jezírkoŘasy patří mezi nejčastější problémy, se kterými se majitelé jezírek musí umět vypořádat, pokud se chtějí jezírkem pochlubit. Tyto jednobuněčné rostliny, kterých existuje více jak 700 druhů, potřebují pro svůj růst především světlo a živiny rozpuštěné ve vodě.

Řasy v okrasném jezírku jsou nevhodné především z estetického hlediska. Jejich přemnožení ale může způsobit problémy vodním rostlinám, a dokonce může způsobit úhyn ryb v jezírku. Proto je potřeba s řasami bojovat od jejich prvního výskytu.

Ovšem není řasa jako řasa. Rozlišují se dva základní druhy řas, mikroskopická a vláknitá.

Mikroskopická řasa se volně vznáší ve vodním sloupci a způsobuje zelenou neprůhlednou vodu. K jejich odstranění je sice možné použít speciální chemické přípravky, ale existuje ještě jiný, mnohem snadnější a zdravotně nezávadný způsob jejich likvidace. Stačí nainstalovat vhodné UV-C lampy, která řasu ničí pomocí ultrafialového světla o specifické vlnové délce. Další výhodou UV-C lamp je, že se jejich zářením nelze předávkovat.

Druhým typem, se kterým se v okrasném jezírku můžete velmi často setkat, je vláknitá řasa, pro kterou je typické, že se rozrůstá kobercově. S tímto druhem řas si UV lampy bohužel neporadí, spíš je to naopak. Tím, že se z jezírka odstraní mikroskopická řasa, dojde k očištění hladiny. Což ve výsledku znamená, že do jezírka začne pronikat více slunečního světla, a protože v jezírku je i při využití lampy dostatek živin, dojde k růstu vláknité řasy. Dalo by se tedy říct, že se dostaneme z bláta do louže.

Hlavním faktorem, proč dochází k růstu řas v jezírku, je přebytek živných látek, jejichž hlavními zdroji jsou zbytky odumřelých částí rostlin, biologické nečistoty nahromaděné na dně jezírka nebo krmení pro ryby. Abyste tedy zamezili jejich vzniku, je potřeba pravidelně odstraňovat zdroje těchto živin. Pokud se vám vláknitá řasa přemnoží, bude nutné použít chemické přípravky.

Datum: 25.5.2018 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.