Aktuality

Typy jezírkových fólií

folie-zahradní jezírkoFóliové jezírko je jedno z nejrozšířenějších jezírek, na které můžete narazit. Především velká zahradní jezírka bývají zpravidla vytvořena touto metodou. Malá jezírka bývají většinou vyrobena pomocí plastových vaniček, která můžete koupit ve většina hobby marketů. Tyto vaničky stačí jen usadit do vykopané díry, osázet je rostlinami, napustit vodou a je hotovo.

Při stavbě fóliových jezírek je potřeba především dobře vybrat druh fólie. Ty se od sebe liší cenou, kvalitou i životností.

Při stavbě okrasného jezírka se nejčastěji využívají PVC fólie. Jejich životnost je velmi slušná, kvalita výborná a cena slušná. I při složitém tvaru jezírka není problém fólii vyhladit do hladka aniž by na ní byly patrné záhyby či sklady. PVC fólie se k sobě spojují svařováním. K tomu se používá fólie v pásech o šířce 130 – 200 cm. Svařování jezírkové fólie byste ovšem měli přenechat profesionálům.

Co se kvality a životnosti týče, vychází lépe kaučuková fólie. U ní se uvádí, že vydrží přibližně 50 let. Samozřejmě záleží na okolnostech. Mezi její výhody patří i to, že je pružná i v zimě, takže se do stavby jezírka můžete pustit i za chladnějšího počasí. Ke spojování jednotlivých částí fólie nedochází pomocí svařování, ale lepením za pomoci penetračního nátěru a oboustranně lepící vulkanizují pásky. Pokud je tvar jezírka hodně nepravidelný, je lepení docela složité a pracné. A tím pádem také poměrně drahé.

Speciálním druhem fólie je geotextilie. Tu musíte použít vždy bez ohledu na to, kterou další jezírkovou fólii použijete. Používá se celoplošně na celé jezírko. Teprve na ní se položí vybraná fólie. Geotextilie totiž slouží jako její ochrana, která chrání před prorůstáním kořenů stromů a rostlin, hlodavci nebo ostrými kameny. Bez ní by se znatelně zvýšilo riziko protržení samotné jezírkové fólie.

K dispozici bývají také kamínkové fólie. Ty ale nejsou stavebním prvkem, nýbrž slouží jako dekorace. Při stavbě jezírka vám totiž část jezírkové folie musí přesahovat přes okraj. Černá fólie vedle jezírka ovšem nevypadá moc hezky. Proto se na ní pokládá ještě ta kamínková, díky níž to bude vypadat, jako že je břeh tvořen nánosem drobných kamínků.

Datum: 7.4.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.