Aktuality

Typy fólií do okrasných jezírek

Jezírková fólie

Jezírková fólie

Jste-li u někoho na návštěvě a ten někdo vás pozve také do své zahrady, ve které zaujímá výsadní postavení velké okrasné jezírko, můžete si být jisti, že k jeho výstavbě byla použita jezírková fólie. Co už ale stěží poznáte je typ fólie, kterou si majitel pro stavbu jezírka vybral.

Základním kamenem každého jezírka je geotextilie, která slouží jako ochranná vrstva proti protržení již zmíněné jezírkové folie. Nejčastěji se používá geotextilie o zatížení 300 g/m2. Pokud ale máte hodně kamenitý podklad, měli byste volit geotextilii s větší gramáží, např. 500 g/m2 nebo dokonce 1 000 g/m2. Za nejlepší geotextilii bývá označována ta, která je utkaná ze syntetických vláken nepodléhající mikrobiálnímu rozkladu.

Samotná jezírková fólie má pak v první řadě sloužit jako izolace proti úniku vody. Proto je důležité, aby byla opravdu kvalitní. K nejpoužívanějším typům patří fólie PVC s přídavkem UV stabilizátoru, která by měla mít minimálně sílu 1 mm či 1,5 mm. Dobrou volbou jsou i kaučukové fólie.

1 mm je také nejmenší šířka fólie, která se doporučuje pro zahradní jezírka. Existují sice i fólie o tloušťce 0,5 mm, ale pro jezírka jsou nevhodné, protože snadno dojde k jejich protržení. Fólie o tloušťce 1 mm má ale také svá úskalí. Poměrně špatně se svařuje a tvoří se u ní přehyby, které jsou vidět. Proto se většina odborníků kloní spíš k fóliím o tloušťce 1,5 mm, kde tyto problémy nejsou.

Tahle doporučení platí u PVC fólií. U EPDM fólií je možné volit i menší tloušťku, a to díky kvalitnějším vlastnostem materiálu. Vystačíte si tedy i s tloušťkou 1,02 mm (u menších jezírek) ne 1,15 mm (u velkých jezírek).

Kromě klasických PVC a kaučukových fólií existují i další speciální produkty. Např. tekutá fólie. Jde vlastně o izolační nátěr kovových a betonových ploch. Poté, co nátěr ztuhne, je pružný a velmi odolný. Výhodou je, že je použitelná i v potravinářství a při styku s pitnou vodou. Takže se v zahradním jezírku, kde byla použita, mohou klidně chovat ryby.

V neposlední řadě existují také kamínkové fólie, které se využívají především pro dekorativní účely.

Datum: 7.8.2020 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.