Aktuality

Tekutá jezírková fólie

Výstavba zahradního jezírka

Výstavba zahradního jezírka

Při stavbě fóliového okrasného jezírka se většinou vybírá z dvou osvědčených materiálů. Jde o PVC fólie a kaučukové fólie. Jejich použití je vlastně totožné. Stačí je rozložit na geotextilii, vyrovnat přehyby, popřípadě je na potřebných místech odborně svařit.

Pokud ale vytváříte zahradní jezírko z betonové nádrže, máte ještě jednu možnost, a tou je tekutá jezírková fólie. Ta se používá jako ochranný nátěr, který je odolný proti teplu a vlivům anorganických kyselin. Vyznačuje se také vysokou přilnavostí a dobrou krycí schopností. Neobsahuje fenol a jakmile dostatečně vyschne, je bez chuti a zápachu.

Pokud se rozhodnete pro použití tohoto nátěru, nemusíte mít strach z chovu ryb v jezírku. Nátěr není škodlivý ani pro faunu ani pro floru. Vodní rostliny a živočichy tak můžete do jezírka umisťovat dle libosti.

Před aplikací jezírkové tekuté fólie je potřeba zajistit, aby podklad, na který se bude nanášet, byl čistý, opravdu suchý a aby nebyl mastný. Další podmínkou je, že podkladová plocha musí být pevná a schopná zatížení. V případě, že fólii plánujete aplikovat na nově vybudovanou nádrž, je čekací doba před samotným nátěrem přibližně 28 dní. To proto, aby byl povrch opravdu dobře vysušený. Na vlhkém podkladu by totiž nátěr neuschl.

Zděné nádrže, u kterých jsou široké spáry, musí být rovněž před prvním nátěrem pokryty jemnou omítkou. Pokud mezery pouze vyčistíte, s největší pravděpodobností to nebude stačit.

Jistě vám bude jasné, že s jedním nátěrem si nevystačíte. Doporučovány jsou nejméně tři nátěry, mezi kterými by měl být přibližně jeden den odstup. Opět je to z toho důvodu, že nátěr je nutné aplikovat na dokonale suchou plochu.

S čekací dobou musíte počítat také před samotným naplněním jezírka. Před jeho napuštěním byste měli počkat asi jeden týden. Je to sice delší doba, čekání se vám ale rozhodně vyplatí.

Datum: 25.8.2020 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.