Aktuality

Stavba potůčku k zahradnímu jezírku

Zahradní jezírka

Zahradní jezírka

Rozhodli jste se, že si k vašemu zahradnímu jezírku vybudujete také potůček? V tom případě vás čeká hodně práce, ale můžete si být jisti, že výsledek určitě bude stát za to. Pohyblivá voda jednak oživí celou zahradu a jednak také rozproudí vodu v zahradním jezírku.

Před zahájením samotné stavby byste si měli dobře promyslet rozmístění jednotlivých částí potůčku. Musíte vybrat nejvhodnější místo pro pramen, pak kudy bude nejlépe vést koryto a v kterých místech se potůček bude napojovat na okrasné jezírko.

Jakmile máte v tomto bodě jasno můžete se pustit do čištění a hloubení budoucího potůčku. Potůček by měl mít hloubku alespoň 30 cm a šířku okolo 50 cm. Tu ale můžete libovolně upravovat podle terénu nebo např. kvůli vytvoření kaskád.

Po vyhloubení cestičky vysypte koryto jemném štěrkem, na který nasypte přibližně 5 cm vrstvu jemného písku. Na něj položte jezírkovou fólii. Na březích fólii zajistěte pomocí větších kamenů. Na fólii pak můžete opět nasypat písek, ovšem tentokrát použijte spíše ten hrubší. Na tvorbu dna potůčku ale můžete použít také drobné kamínky.

Pramen je vlastně také miniaturní jezírko umístěné v nejvyšším bodě potůčku. Jeho stavba je tedy podobná jako u jezírka. Nejdříve musíte vyhloubit díru, kterou vysypete jemním pískem. Do jámy napasujete jezírkovou fólii, kterou zajistíte pomocí kamenů. Použít můžete např. fólii s nakreslenými kamínky. Místo abyste se pak dívali do černé díry, uvidíte na dně krásný štěrk. Na rozdíl od jezírka ale tato tůňka nemůže tvořit uzavřený kru či ovál. Jedna jeho část musíte snížena, aby tudy mohla proudit voda do koryta potůčku.

Aby potůček vypadal co nejpřirozeněji, je potřeba ho ještě doladit. A to nejlépe pomocí různých rostlin. Použít ale můžete také drobné dekorace, např. malé kamenné ptáčky nebo žabičky. A abyste jak jezírko, tak i samotný potůček mohli užívat i v noci, přidejte na vybrané místa slabé osvětlení. Trocha romantiku neuškodí.

Datum: 26.7.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.