Aktuality

Stavba plastového jezírka

Plastové zahradní jezírko

Plastové zahradní jezírko

V žádné zahradě by neměl chybět nějaký ten okrasný vodní prvek. Nemusí jít o žádné veledílo, úplně stačí třeba jen pítko pro ptáčky nebo jezírko v nádobě jako je třeba větší květináč.

Zlatou střední cestu představují malá okrasná jezírka, která jsou dostatečně velká, aby v ní bujel život a přitom dostatečně malé, aby zbytečně nezabírala příliš mnoho místa. Pro stavbu takového jezírka se ideálně hodí plastové vaničky, které nabízejí snad v každém větším obchodě s hobby potřebami.

Tyto nádoby se vyrábění v různých velikost a mají i různé tvary. Liší se také počtem úrovní, které vám usnadní práci při osazování jezírka vodními rostlinami. Jejich instalace je poměrně jednoduchá, jediným problém ale bývá s jeho ukončením. Většina lidí se smíří s tím, že okrajová část jezírka bude vidět. Což ale do jisté míry kazí dojem z celkového vzhledu jezírka.

Začněme ale od začátku. Pokud už máte koupenou vaničku, tak dalším krokem je výběr správného místa, kde ji umístíte. I to má svá pravidla. Místo, kde bude zahradní jezírko umístěno by mělo být alespoň z části zastíněno, v blízkosti by neměly být žádné opadavé keře nebo stromy (pokud nechcete každou chvíli lovit z jezírka napadané listí) a jezírko by se mělo mírně svažovat. V případě deště, kdy hrozí, že voda z jezírka přeteče, je totiž lepší, když bude vytékat jen na jednu stranu.

Nejdříve si na zem vyznačte tvar jezírka, podle kterého posléze vykopete díru. Její obvod by přitom měl být o 15-20 cm větší, než je obvod jezírka. V nějaké nádobě si rozmíchejte pytlovaný beton, který následně rozprostřete na dno výkopu. Do něj pak vtlačte jezírko, které v dalším kroku obsypejte pískem. Horní lem zahradního jezírka by měl být 2-3 cm nad terénem.

Když bude pod horním lemem zbývat asi 15 cm přestaňte se sypáním písku. Připravte si druhou várku betonu a tu vtlačte z vnější strany pod poslední lem jezírka. Zbylé místo můžete vyplnit zeminou, štěrkem nebo tam můžete umístit jednoduchou dlažbu. Poté máte plastové jezírko zabudované.

Datum: 24.4.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.