Aktuality

Snížení pH vody v okrasném jezírku

zahradni-jezirko-ciste-okrasne-jezirkoAbyste měli vodu v zahradním jezírku krásně čistou měli byste pravidelně kontrolovat několik ukazatelů vypovídajících o kvalitě vody. Jedním z nich je například pH vody.

V ideálním případě by se jeho hodnoty měly pohybovat mezi 7-8 body. Vyšší či nižší hodnoty vypovídají o biologické nerovnováze v jezírku. Ta může způsobit např. znečištění vody v jezírku řasami nebo i úhyn ryb, které v jezírku chováte.

Zvýšení hodnot pH v jezírku způsobují různé faktory. Vyšší hodnoty způsobuje často např. kyselina uhličitá, která vzniká při příliš intenzivním používání vodopádů. Ty sice prokysličují vodu, ale jak je dobře známo, nic se nemá přehánět.

Na hodnotu pH vody byste měli myslet už při stavbě okrasného jezírka. Hlavně dejte pozor na materiál, který pro jeho vytvoření použijete. Jde především o kameny a kamínky z vápence. Ty totiž obsahují vyšší pH hodnoty, které se tak následně snadno dostanou také do vody.

Z výše zmíněného vyplývá, jak lze vyšším hodnotám pH ve vodě v jezírku zabránit. V prvním případě byste měli omezit množství vody pro vodopád. Rozhodně to neznamená, že byste se ho měli vzdát. Úplně bude stačit, když omezíte jeho činnost.

Jestli máte v jezírku stále vysoké hodnoty pH a nedaří se vám je na delší dobu snížit, zkuste zjistit, jaká kameny a kamínky máte v jezírku. Pokud jsou z vápence, budete je muset co nejdříve vyměnit za kameny, které mají neutrální pH. K nim patří např. pískovec nebo křemičitany.

Zvyšovat pH vody mohou ale i jiné faktory. V případě, že se vám je nepodaří jednoznačně identifikovat, nezbude vám nic jiného než hodnoty pH snižovat jinými prostředky. Vhodným pomocníkem je např. rašelina, kterou stačí ponořit do jezírka. To je šetrnější způsob.

K vyrovnání pH ve vodě můžete ale použít také různé chemické přípravky. Před jejich použitím si ale dobře přečtěte návod nebo se poraďte s odborníky.

Datum: 24.8.2021 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.