Aktuality

Problémy s pH vody v okrasném jezírku

Zahradní jezírkoChataření a chalupaření je jednou z mnoha věcí, kterou jsme my Češi ve světě pověstní. Není nad to se po pracovním týdnu sbalit a vyrazit na chalupu. Některým tyto domečky slouží čistě k rekreaci, jiní u ní mají i malé zahrádky, kde si pěstují vlastní plodiny. Na takové chalupě by ale neměla chybět ještě jedna věc. A tou je vodní plocha.

Okrasné jezírko je jistě velká radost, ale musí se o něj dobře pečovat. Problémy se nevyhýbají ani vodě v jezírku. Majitelé jezírek se tak velmi často musí potýkat např. s výskytem řas, které umí hodně pokazit náladu. Zdaleka to ale není jediný problém. Na co si musí dát majitelé jezírek obzvlášť pozor, je hodnota pH vody. Ta ovlivňuje nejen kvalitu vody, ale také zdravý vývoj ryb chovaných v jezírku.

Hodnoty pH se pohybují v rozmezí od 1–14. Rozlišují se přitom 3 typy prostředí:

a) kyselé s hodnotou nižší jak 7
b) neutrální, které má hodnotu 7
c) zásadité jehož hodnota je vyšší jak 7

Pro vodu v okrasném jezírku je ideální, když se hodnota pH blíží neutrálnímu prostředí. Nemusíte se přitom bát menšího vychýlení. Voda v jezírku je v pořádku, pokud se pohybuje v rozmezí 6-8.

Nejčastěji se musí řešit problémy se zásaditou vodou. Ve chvíli, kdy hodnoty pH ve vašem jezírku překročí stupeň 8, dochází k silnému bujení řas. Ty nejen že kazí vzhled jezírka, ale také berou z vody kyslík, který potřebují ryby k životu.

Když už dojde k vychýlení hodnot pH od normálu, je potřeba co nejrychleji zasáhnout, a to pomocí vhodných přípravků. Ty byste měli kupovat ve specializovaných obchodech, kde vám doporučí přesně to, co budete potřebovat. Tyto přípravky jsou velmi účinné, a přitom šetrné k vodním organismům. Nemusíte se tak bát, že ublížíte rybám nebo rostlinám v jezírku.

A jak vlastně zjistíte, jakou hodnotu pH vaše voda má? K tomu slouží jednoduché pH testy. Těch existuje na trhu velká řada, záleží tedy na vás, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Datum: 25.6.2018 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.