Aktuality

Práce okolo zahradního jezírka na podzim

Ještě předtím, než se vaše okrasné jezírko uloží k zimnímu spánku je potřeba mu věnovat trochu zvýšené péče. Velké čištění jezírka může proběhnout buďto na podzim nebo před jeho opětovným spuštěním na jaře. Úplně bez údržby ale jezírko před zimou rozhodně nechat nemůžete. Zvlášť v případě, kdy v jezírku chováte rybičky.

Během podzimu bývá okrasné jezírko znečištěno především na hladině. Hlavní podíl na tom má samozřejmě spadené listí ze stromů. Do jezírka může také napadat tráva, kterou je potřeba na zimu posekat. Podíl na znečištění jezírka budou jistě mít také vodní rostliny, umístěné buď přímo v jezírku nebo v jeho okolí. Pokud v okrasném jezírku chováte ryby může se stát, že už nebudou spořádávat tolik potravy a její zbytky tedy zůstanou plavat na hladině nebo se usadí na dně jezírka.

S veškerými těmito nečistotami byste si měli poradit ještě před začátkem zimy. Listí a napadenou trávu je potřeba z jezírka odstranit ručně např. pomocí síťky. Pokud máte už jisté zkušenosti z předešlých roků a víte, že toho listí bude velké množství, můžete přes jezírko (pokud není příliš veliké) přetáhnout speciální síť, která zabrání tomu, aby se listí, potažmo posekaná tráva, dostalo do jezírka.

S rostlinami to bude o trochu složitější. Větší traviny je potřeba svázat, stříhat se budou až na jaro. Také je potřeba odstranit odumřelé rostliny nebo jejich odumřelé části. S výsadnou nových rostlin pak musíte počkat až do jara.

Co se týče krmení pro rybičky, jeho množství byste měli snižovat postupně jak bude klesat také okolní teplota a teplota vody. Zbytečnému plýtvání a rozptylování krmiva dokáže zabránit také plovoucí krmítko.

Před zimou také nesmíte zapomenout na jezírkovou techniku. Tu byste měli vypnout a pokud to jde také vyjmout z jezírka, očistit ji a uskladnit do začátku nové sezóny.

Datum: 5.11.2021 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.