Aktuality

Práce okolo zahradního jezírka během roku

Okrasné jezírko v zahradě

Okrasné jezírko v zahradě

Krásné jezírko je čisté jezírko. Aby se i to vaše mohlo neustále pyšnit průzračně čistou vodou, je potřeba věnovat mu dostatečnou pozornost. A to po celý rok.

Jaro
Na jaře bývá okolo jezírka hodně práce. V první řadě se musí celé pořádně očistit. Je potřeba se zbavit odumřelých částí rostlin, napadaného listí či trávy a dalších nečistot. Zredukovat také můžete rostliny, které se dobře a rychle množí. Na jaře může vysázet do jezírka nové vodní rostliny. V případě potřeby je také vhodné vyměnit a doplnit čerstvou vodu do jezírka.

Pokud bude na dně jezírka příliš mnoho bahna, budete se muset pustit do jeho odstranění. K tomuto kroku se ale uchylujte jen v případě, že hrozí naplavování.

Léto
Během léta je potřeba udržovat zdravou a čistou vodu v jezírku. Problém budete nejspíše mít s vláknitou řasou, kterou můžete odstraňovat z jezírka buď pomocí chemických prostředků nebo prostřednictvím podběráků.

Kromě kvality vody je potřeba sledovat také její množství. V případě, že se vám vlivem horkého počasí rychle odpařuje z jezírka voda, je potřeba ji průběžně doplňovat. Pozor si dávejte také na vodní rostliny a pravidelně kontrolujte, zda je nenapadli škůdci.

Podzim
Na podzim, když teplota vody klesne pod 10°C, je čas zazimovat jezírko. V první řadě je potřeba postarat se o ryby v jezírku. Pokud v jezírku přezimují, je potřeba omezit krmení. Pokud ryby v jezírku nezůstávají přes zimu, je potřeba je vylovit a přemístit do chladné části domu, kde zimu přečkají v provizorních podmínkách.

Kromě ryb je potřeba z jezírka vylovit také rostliny, které by v něm zimu nepřečkaly. Rostliny také ostříhejte a jejich odumřelé části odstraňte.
V neposlední řadě je nutné postarat se také o jezírkovou techniku. Tu je potřeba z jezírka odstranit a před zazimováním důkladně očistit.

Zima
Během zimy je potřeba zajistit, aby voda v jezírku zcela nezamrzla a z něj tak mohly unikat plyny, které by se jinak v jezírku hromadily. K tomu stačí ponechat ve vodě např. tyčky rákosu.

Datum: 24.3.2020 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.