Aktuality

Práce okolo jezírka na jaře II.

Zahradní jezírko

Zahradní jezírko

Na jaře je okolo zahradního jezírka spousta práce. Nejde jen o kontrolu a úpravu kvality vody a očištění od nečistot. Hodně práce je také s jezírkovou technikou nebo s rybičkami, pokud je v jezírku chováte.

Pokud jde o ryby, tak těm byste se měli začít věnovat ve chvíli, kdy se teplota začne stabilně pohybovat nad 5°C. V první řadě byste měli zkontrolovat jejich zdravotní stav, tedy jestli na nich nejsou nějaká poranění nebo třeba plíseň. Doporučuje se jim také dávat speciální krmení, které by jim pomohlo nastartovat správný metabolismus. Ze začátku to s krmením moc nepřehánějte, dávejte spíš malé dávky, které budete postupem času zvyšovat.

U jezírek obecně platí, že čím je jezírko menší, tím je náročnější u něj udržet čistou vodu. Je proto potřeba se dobře zamyslet nad vhodnou jezírkovou technikou. Samozřejmě je zbytečné, abyste malé jezírko zaplnily množstvím techniky. Na druhou stranu dobře postavené velké jezírko se do jisté míry o sebe dokáže postarat samo. Takže rovněž není potřeba mnoho technických vymožeností.

Ať už máte techniky, kolik chcete, o každou z nich je potřeba se na začátku sezony dobře postarat. Začít můžete například u filtrace, která by neměla chybět v žádném jezírku. Neobejdete se rovněž bez kvalitního čerpadla či skimmeru. Každý přístroj je potřeba přezkoušet, umýt a popřípadě vyměnit součástky, které už překročily svou životnost.

Zkontrolovat byste měli také osvětlení nejen okolo jezírka, ale v celé zahradě. Je potřeba zjistit, jestli nejsou poškozeny kabely nebo není nutné vyměnit žárovky.

Při jarním spuštění jezírka byste měli také sledovat, zda nedochází ke ztrátě vody. Během zimy totiž mohlo dojít k protržení jezírkové fólie. Takový problém je pak potřeba vyřešit co nejdříve. U větších zahradních jezírek se také doporučuje vyměnit alespoň část vody, přibližně tak 5 %.

Datum: 23.3.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.