Aktuality

Práce okolo jezírka na jaře I.

Nečistoty v jezírku

Jaro vybízí k práci. Uklízí se v domech, na chalupách i na zahradách. A protože součástí mnoha zahrad je i nějaké to okrasné jezírko, musí se připravit na novou sezonu i to. Náročnost úklidu se odvíjí podle velikosti jezírka, množství rostlin i podle toho, zda v jezírku chováte rybičky.

Po zimě je nutné, aby v zahradním jezírku nastala co nejdříve biologická rovnováha. V tomto období totiž hrozí rybám různá plísňová onemocnění. Už i při mírných teplotách se navíc velmi dobře daří vláknitým řasám. Aby se tedy co nejdříve nastavila biologická rovnováha v jezírku, je potřeba do jezírka přidat startovací bakterie.

Jaro je období, kdy se velmi často mění počasí. Jednu chvíli je slunečno +15°C a pár dní nato může teploto klesnou i k nule. Tím se samozřejmě mění i podmínky panující v jezírku. Proto je potřeba často kontrolovat kvalitu vody a hlídat obsah dusičnanů. K tomu slouží různé testery. Použít můžete například testovací proužky, které kontrolují hodnoty dusitanů, dusičnanů, tvrdost vody nebo pH vody. Pro přesnější měření můžete využít digitální pH metry. V Případě výraznějších odchylek od normálních hodnot je potřeba sáhnout po jezírkové chemii. Při jejich aplikaci se vždy řiďte přiloženým návodem.

Kromě kvality vody je potřeba zkontrolovat jezírko také po fyzické stránce. Kontrolují se např. břehy jezírka, jestli nejsou uvolněné kameny přidržující jezírkovou fólii. Alespoň jednou za dva roky byste měli očistit dno a stěny jezírka od zbytků sedimentů, odumřelých řas, zbytků rostlin a dalších nečistot. S tímto úklidem vám může pomoct jezírkový vysavač. Ten se hodí spíš pro velká jezírka, ty menší můžete rovnou celé vypustit a jezírko očistit ručně nebo pomocí vysokotlakového čističe.

Nečistoty, které se pohybují na hladině zahradního jezírka, jako jsou řasy, listí, zbytky trávy nebo rostlin, můžete odstranit pomocí síťky.

Datum: 7.3.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.