Aktuality

Potůček u zahradního jezírka

Zahradní jezírko bývá ve většině případů pouze nádrží se stojatou vodou. Některým majitelům okrasných jezírek to takhle vyhovuje, ti další ovšem hledají způsoby, jak jezírko oživit. Způsobů samozřejmě existuje celá řada. Jedním z nich je i vybudování potůčku, který z vyvýšeného místa bude vytvořeným korytem stékat do jezírka.

Ovšem potůček nemůže mít na své zahradě každý. Záleží především na prostoru, který na zahradě máte. Ten si sice můžete teoreticky rozšířit nebo upravit, ale to nebude levnou záležitostí. Pokud budete muset provádět větší terénní úpravy, pak můžete zkusit něco ušetřit u materiálu, ze kterého budete stavět samotný potůček. Skvělou volbu v tomto případě představují prefabrikované plastové nádrže.

Potůček si na zahradě můžete vybudovat kdekoliv. Přesto existují jistá pravidla, která byste měli dodržet. Například by potůček neměl vést v blízkosti stromů. Jednak byste se museli často potýkat se spadaným listím, jednak může hrozit, že kořeny stromů časem naruší koryto potůčku a vy ho budete muset předělávat.

Před samotnou stavbou je tedy důležité vytyčit si cestu, kterou potůček povede. Poté proveďte výkop, který posypete štěrkem. Vedle potůčku nezapomeňte vykopat také kterou povede hadice, která bude přivádět vodu z jezírka na začátek potůčku. Zakopat také budete muset elektrický kabel, který bude sloužit jako zdroj energie pro čerpadlo.

Do samotného koryta usaďte nádrže. Půdu okolo nich dosypte a pořádně udusejte. Místa, kde nebudou umístěné nádrže, musíte vystlat nejdříve geotextilií, na kterou posléze položíte jezírkovou fólii. Ta by měla mít tloušťku minimálně 1 mm (lepší je ale 1,5 mm). Jezírkovou fólii můžete zakrýt buď většími kamínky nebo na ni můžete položit ještě jednu speciální fólii, na které jsou kamínky vyobrazené.

V poslední řadě je potřeba nainstalovat potoční čerpadlo. To by mělo být dost silné na to, aby mohlo vytlačit potřebné množství vody z jezírka do vyústění.

Datum: 9.5.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.