Aktuality

Potůček do jezírka z plastových nádrží

jezirka-zahradni-vodopadyMáte ve své zahradě okrasné jezírko, trochu volného místa a přemýšlíte o tom, jak byste toho mohli využít a jezírko trochu oživit? Co takhle vést k jezírku menší potůček? Jako hlavní stavební materiál přitom můžete využít plastové nádrže.

Výhodou takto vytvořeného potůčku je jeho jednoduchá a poměrně levná výstavba. Kudy potůček povede a jak bude dlouhý přitom záleží pouze na vás. Jediné, na co si musíte dávat pozor, jsou stromy. Stromy totiž mají velmi silné kořeny, které mohou váš potůček do značné míry zdeformovat. Váš potůček by tedy měl vést co možná nejdál od nich.

Postup tvorby potůčku:

V první řadě je potřeba vytyčit si trasu, kudy potůček povede. Vybrat byste měli i místa, kde budou umístěny jednotlivé plastové nádrže. Zvolit byste také měli směr toku vody. Poté proveďte výkop a vysypte ho kopaným pískem. Do vybraných míst pak umístěte plastové nádrže. Půdu kolem nádrží dosypte a pořádně udusejte.

V blízkosti potůčku byste také měli mít zakopaný kabel v chráničce, který bude sloužit jako zdroj pro čerpadlo. Kromě elektrického kabele nezapomeňte zakopat také hadici, která bude přivádět vodu z jezírka zpět na začátek potůčku.

Koryto potůčku pokryjte kvalitní syntetickou geotextílií. Teprve na ni položte jezírkovou fólii (nejlépe PVC fólií či kaučukovou fólií o tloušťce min. 1 mm). K jejímu zakrytí můžete použít různé kamenné valounky.

Nakonec je potřeba nainstalovat potoční čerpadlo. To byste měli koupit takové, aby dokázalo vytlačit dostatečné množství vody do vyústění.

Potůček můžete nakonec dozdobit pomocí různých dekorací. Pokud si troufnete, můžete k němu umístit také osvětlení. V dnešní době můžete koupit i takové, které nemusíte zakopávat. Stačí ho umístit podél toku. Ideální může být např. solární osvětlení. Tak si budete moct vychutnávat romantickou atmosféru zurčící vody také během horkých letních večerů.

Datum: 26.11.2019 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.