Aktuality

Plastové jezírko nebo jezírko z fólie?

Plastové zahradní jezírko

Plastové zahradní jezírko

Rozhodnutí vybudovat si na své zahradě okrasné jezírko s sebou nese řadu otázek. Kde bude jezírko umístěno, jak bude veliké a jaký bude mít tvar? Bude sloužit jen vodním rostlinám nebo v něm budou chovat také ryby? Jakou jezírkovou techniku budete potřebovat, abyste měli jezírko krásně čisté?

Nechcete-li žádnou velkou vodní plochu a dáváte tedy přednost jen menšímu okrasnému jezírku s objemem do 1 000 l, máte na výběr ze dvou variant. Buď si můžete pořídit už hotové plastové jezírko nebo k jeho stavbě použijete jezírkovou fólii.

Pro výběr plastové nádrže mluví např. snadná dostupnost. Jsou totiž k dispozici v každém hobby marketu. Nemusíte si také dělat hlavu s tvarem jezírka. Vaším jediným úkolem při stavbě bude jen vyhloubení díry, do které jezírko jednoduše umístíte. Plastová jezírka mají také integrované rostlinné zóny, do kterých snadno zasadíte vodní rostliny.

Nevýhodou plastových jezírek je poměrně malá hloubka. Aby nedocházelo k zamrznutí jezírka během zimních měsíců, mělo by jezírko mít hloubku minimálně 1 metr. Dostatečná hloubka je také podmínkou pro chov ryb v jezírku.

S velikostí a tvarem nebudete mít žádný problém u zahradního jezírka, které si vytvoříte pomocí jezírkové fólie. Tady vás mohou omezit jedině finance a velikost vaší zahrady. Při použití fólie si můžete sami zvolit, jaký tvar a velikost bude vaše zahradní jezírko mít.

Na druhou stranu jeho instalace není tak pohodová, jak je tomu u plastového jezírka. Při kopání musíte rovnou tvořit různé zóny, do kterých budete posléze sázet rostliny nebo umisťovat jezírkovou techniku, jako je např. čerpadlo.

Před položením fólie byste měli dno jezírko vysypat pískem, na který vložíte nejdříve geotextílii. Ta má za úkol chránit samotnou jezírkovou fólii před kamínky a kořeny stromů. Teprve na ni můžete položit fólii.

Datum: 6.8.2021 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.