Aktuality

Péče o okrasné jezírko na podzim

Podzim je hodně náročné období pro každého zahrádkáře. I když máte jen malou zahrádku, je potřeba ji dobře připravit na zimu. To samé platí i pro zahradní jezírko.

Během podzimu byste měli průběžně z hladiny jezírka odstraňovat popadané listí a jiné nečistoty, které do jezírka přivane vítr. Podle počasí se už také můžete začít věnovat vodním rostlinám. Pokud už není tak velké horko, můžete se pustit do odstraňování odumřelých rostlin či jejich částí.

Ať už se pustíte do kterékoliv práce, můžete si práci usnadnit pomocí různých pomocníků. Určitě se vám bude hodit síťka na odstraňování nečistot z hladiny jezírka. Pokud máte větší jezírko, budete potřebovat i jezírkový vysavač. S jeho pomocí můžete vyčistit celé jezírkové dno od nečistot, které se na něm během roku usadili.

Odstranění nečistot ze zahradního jezírka není důležité jen kvůli jeho vzhledu. Jezírko je nutné čistit především proto, aby se zabránilo rozkladným procesům, během kterých unikají do vody nebezpečné plyny. Ty v první řadě ohrožují živočichy žijící v jezírku, především tedy ryby. Kromě plynů se také tvoří nadbytečné živiny, které podporují tvorbu řas. Což opět není nic, o co bychom v jezírku stáli.

Jestliže máte okolo jezírka hodně stromů či keřů, ze kterých na podzim padá do jezírka opravdu velké množství listí, můžete si pomocí zasíťováním celého jezírka prostřednictvím ochranné sítě. Sice to nebude vypadat moc hezky, ale určitě vám to ušetří spoustu práce.

Také v podzimních měsících je potřeba hlídat kvalitu vody a v případě potřeby ji pomocí různých prostředků upravovat. Na trhu se dají najít také různé přípravky, které urychlují rozklad organických nečistot usazených na dně jezírka.

Pozornost je potřeba věnovat také rybám. Jejich příprava na zimu spočívá především v postupném omezováním krmení. Použít můžete také speciální podzimní krmné směsi, které by měly obsahovat vše, co ryby v tomto období potřebují.

Datum: 8.9.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.