Aktuality

Péče o okrasné jezírko na jaře

Zahradní jezírkoPomalu se blíží jaro, a to je období, kdy každý zahrádkář neví, kam dřív skočit. Je potřeba se postarat o stromy, o trávu, o záhony a nakoupit nové květiny. A pokud máte na své zahradě zahradní jezírko, musíte se postarat i o něj. Věnujete-li jezírku dostatečnou pozornost hned na začátku sezony budete se z něj moct těšit po celé léto až do pozdního podzimu.

Pokud se chcete ujistit, že provedete všechny potřebné kroky a na nic nezapomenete, můžete se řídit následujícím seznamem:

1. K nejdůležitějším úkolům patří odstranění kalů a organických nečistot usazených na dně jezírka. K čištění jezírka můžete použít např. podběrák nebo jezírkový vysavač. Neodstraněné nečistoty by se mohly stát zdrojem živin pro řasy, proto tento krok určitě nevynechávejte.

2. Před zahájením sezony byste měli také zjistit, jaké je kvalita vody v zahradním jezírku. Tu zjistíte jednoduše pomocí testeru. Ke klíčovým parametrům patří především pH, obsah dusičnanů a dusitanů. Případné nedostatky upravte pomocí vhodných přípravků.

3. Na jaře byste také měli vyměnit UV zářivku. Její účinnost se totiž po 8 000 hodinách výrazně snižuje.

4. Vyčistit byste měli také křemíkovou trubici UV sterilizátoru. Že je důkladně čistá poznáte podle toho, že jím bude pronikat světlo.

5. Zapojit byste měli i další jezírkovou techniku, kterou před zimou odpojujete. Sem patří např. jezírková filtrace, UV sterilizátor a čerpadlo.

6. K nastartování biologické rovnováhy v jezírku použijte jezírkové bakterie. Ty rovněž dokáží eliminovat růst řas v jezírku.

7. Na jaře je také potřeba postarat se o vodní rostliny. Ty je potřeba ostříhat na jaře. Stejně jako u zahradních travin se nedoporučuje stříhání na podzim.

8. Kromě rostlin je potřeba postarat se také o ryby. Těm je potřeba se věnovat ale až v době, kdy teplota vody dlouhodobě stoupne nad 10 °C. Pak je potřeba začít s jejich dokrmováním.

Datum: 22.2.2019 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.