Aktuality

Oživte zahradní jezírko vodopádem

Zahradní jezírko

Zahradní jezírko

Jedním z nejkrásnějších přírodních úkazů je jistě vodopád. Ten pohled na vodu, která se řítí z veliké výšky do hlubin. Ale i malé vodopádky mají své kouzlo. A právě takový si můžete postavit i na své zahradě u zahradního jezírka.

Vodopád u jezírka plní hned několik funkcí. V první řadě jde o jedinečnou dekoraci, která dodá celému vašemu jezírku výšku. Padající voda navíc jezírko oživí a přiláká k němu více různých živočichů. V neposlední řadě zčeřená voda dodá do vody potřebný kyslík, bez kterého se neobejdou vodní živočichové.

Existují dva základní typy vodopádů, formální a neformální. Ten neformální je určený spíš pro jezírka s přírodním rázem, nepravidelným tvarem, který je postaven z přírodních materiálů jako je kámen. Formální vodopády se staví spíš k jezírkům, které mají pravidelný geometrický tvar. Takový má i materiál použitý ke stavbě vodopádu. Často se používají cihly nebo kameny s pravidelným tvarem.

Zamyslet byste se měli také nad tím, jestli budete chtít vytvořit jednoduchý vodopád nebo kaskádu. S tím jde ruku v ruce také tvar vodopádu. Ten také do značné míry ovlivňuje celkový vzhled vaší zahrady. Pokud se rozhodnete pro dlouhý a úzký vodopád, docílíte toho, že se vám zahrada opticky protáhne. Opačného efektu dosáhnete v případě, když dáte přednost krátkému a širokému vodopádu.

Myslet musíte také na technické zázemí. Budete potřebovat jednak přívod vody pro hadici a čerpadlo, a pak také přívod elektřiny pro čerpadlo. Elektrický kabel bývá většinou umisťován do hloubky 60 cm. Čerpadlo, které bude dostatečně výkonné, aby vytlačilo vodu na vrchol vodopádu, může být ponorné, takže ho můžete umístit přímo do jezírka. Použít samozřejmě můžete i čerpadlo povrchové, které mívá zpravidla větší výkon. Budete ale muset vymyslet, kam ho ukryjete. Součástí čerpadel by měl být také filtr, který by zachytával nečistoty.

Datum: 25.5.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.