Aktuality

Orobinec v zahradním jezírku

rakosCo by bylo okrasné jezírko bez rákosu. Rákosí je s jezírky spjato stejně úzce, jako oblíbené lekníny. Daří se mu především v mělčích částech jezírek, tedy na březích i uprostřed jezírka, je-li tam dostatečně mělká půda.

Jedním z nejznámějších druhů rákosů je orobinec, kterému se pro jeho vzhled říká doutníky. Jedná se o víceletou bylinu, která dorůstá do výšky až 500 cm. V našich podmínkách můžete nejčastěji narazit na mrazuvzdorné druhy, takže bez problémů přečkají zimu v okrasném jezírku.

Stejně jako traviny se ani orobinec na podzim nestříhá, suché části se odstraňují až na jaře. Kromě toho, že tím zabráníte tomu, aby rostlina během zimy pomrzla, zabráníte také úplnému zamrznutí jezírka. Vzrostlé orobince totiž udržují v ledu malé větrací otvory jejíchž prostřednictvím se do vody dostává vzduch, a naopak z ní unikají nebezpečné plyny. Navíc bude i v zimě působit dekorativně.

Oblíbené druhy orobince

Orobinec úzkolistý – je hodně rozšířený především v Evropě a také v Asii. Dorůstá výšky okolo 100–150 cm a hodí se tak do větších i menších jezírek. Kvete během letních prázdnin. Dařit se mu bude lépe, když bude mít kolem sebe dostatečný prostor.

Orobinec širokolistý – roste převážně v mírném pásu Evropy a Asie. Výborně se mu tedy daří v našich podmínkách, kde je také velmi rozšířený. Roste do výšky 150 cm a kvete od června až do srpna. Pěstování tohoto druhu orobince je velmi snadné, roste bujně. Což ovšem na druhou stranu znamená, že jej musíte pravidelně vystříhávat nebo vám za chvíli přehlušují ostatní vodní rostliny.

Orobinec sítinovitý – má raději teplejší podnebí, než je to u nás. I přesto ale na něj můžete čas od času v některém jezírku narazit. Svou výškou (dorůstá do výšky 120 cm) se řadí k těm menším orobincům. Víc tedy vynikne v menších okrasných jezírkách. Kvete od července do září.

Datum: 7.6.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.