Aktuality

Okrasné traviny okolo zahradního jezírka

Rostliny v jezírkuUdělejte si z obyčejného zahradního jezírka jezírko okrasné. Potřebujete k tomu jen pár dekorací, nějaké decentní osvětlení, a především vhodné rostliny. Nejde přitom jen o vodní rostliny, ale i o klasické rostliny, kterým se daří ve vlhkém prostředí.

Vyhledávané jsou především různé traviny. Ty nejenže vypadají moc krásně, ale vytvářejí pocit vzdušnosti tím, jak se mírně houpají ve větru.

Většina travin přitom není nijak náročná na péči. Na zimu je stačí svázat a na jaře se pak stébla ostříhají úplně u země. Jejich jediná nevýhoda ale spočívá v tom, že jsou dosti agresivní a velmi snadno se množí. Z tohoto důvodu je nutné, abyste na jaře část z nich odstranily. Nebo je po nákupu vysaďte do nějaké nádoby, kde nebude mít možnost volně se roztahovat.

Mezi nejoblíbenější a nejkrásnější okrasné traviny, kterým vyhovuje blízkost vodního zdroje, je lesknice rákosová. Dosahuje výšky až 80 cm, je mrazuvzdorná a podélně žíhaná.

Oblíbenou rostlinou je také rákos obecný, který může dorůstat i do výšky přes 300 cm. Jedná se o vytrvalou, rychle rostoucí a poměrně mohutnou rostlinu. Kvete od června až do září. Rákos obecný poznáte i podle toho, že má listy po obou stranách nebo jen z té spodní zbarvené modravo zeleně. Vyhovují mu hlavně stojaté či mírně tekoucí vody.

Díky rákosu navíc můžete přivábit do zahrady další drobné živočichy, především obojživelníky nebo ptáky. Pro ně rákos představuje výborný materiál pro stavbu hnízd či úkrytů.

Další vlhkomilnou rostlinou je například Sítina mečolistá. Lze ji popsat jako hustě trsnatou s krátkým oddenkem. Na rozdíl od výše zmíněných rostlin nedorůstá sítina do nijak závratných výšin. Bývá vysoká jen něco málo okolo 20 cm. Vysazovat byste ji měli do míst, kde budeme mít dostatek sluníčka a vlhkou, propustnou půdu. Kvete od června do srpna hnědým okrouhlým květenstvím.

Datum: 23.6.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.