Aktuality

Okrasné traviny k zahradnímu jezírku

Orobinec

Orobinec

Nejdůležitějším dekorativním prvkem každého jezírka jsou rostliny. Ať už rostoucí přímo v jezírku, na jeho okraji nebo v jeho blízkosti. Pokud hledáte rostlinu, která by udělala velkou parádu a nebyla přitom nebyla náročná na pěstování, zkuste se porozhlédnout po okrasných travinách.

Traviny patří mezi rostliny, které se velmi snadno množí a tedy i rozrůstají. Během pár let tak budete mít zarostlou velkou část okraje jezírka. Má to ovšem i svou stinnou stránku. Při svém rozrůstání jsou poměrně hodně agresivní, takže mohou zahubit rostliny vysázené v jejich blízkosti. Abyste tomu zabránili, měli byste traviny vysazovat do nádob, které tak budou omezovat jejich růst.

Druhů vlhkomilných travin existuje na trhu celá řada. Některé traviny zůstávají po celý rok zelené, jiné svou barvu mění a některé dokonce i kvetou. Záleží na vás, čemu dáte přednost.

Asi nejčastěji se u jezírka setkáte s Rákosem obecným. Jedná se o rostlinu, která se velmi často vyskytuje i u přírodních jezer a jezírek. Rákos patří mezi hodně vysoké rostliny. Dorůstá totiž až do výšky 300 cm. Listy této rostliny mají po obou stranách (popřípadě jen na spodní straně) modravě zelené zbarvení. Kvete přes celé léto, od června až do září. Vyhovují mu především stojaté nebo mírně tekoucí vody, takže je v jezírku zasaďte raději dál od vodních her.

Hojně zastoupenou okrasnou travinou je také Orobinec širokolistý. Stejně jako Rákos i Orobinec dorůstá do obdivuhodné výšky 2,5 metru. Lidé si často Orobinec pletou s rákosem, přitom je poměrně snadné je rozlišit. Hlavním rozpoznávacím znamením jsou tzv. doutníky, které se velmi často používají v interiéru jako dekorace. Kvete od července do srpna.

K dalším oblíbeným vlhkomilným travinám patří Lesknice rákosovitá. Nedorůstá takové výšky jako již zmíněné traviny, její výška se pohybuje okolo 80 cm, je ale oblíbená pro své jemné bílé kvítky a nenáročnou péči.

Datum: 6.1.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.