Aktuality

Okrasné jezírko v japonské zahradě

Japonské zahrady vypovídají především o harmonii. Lidé v nich hledají především klid v souladu s přírodou. Takovou oázu klidu si můžete vytvořit i na své zahradě. Musíte přitom ale dodržet několik pravidel. Jedním z nich je existence vodního prvku. Bez vody se v japonské zahradě prostě neobejdete.

Stejně jako voda patří neodmyslitelně do každé japonské zahrady i kámen. Voda a kámen tak tvoří dva prvky, které se navzájem doplňují a prolínají. Kameny byste tedy neměli mít umístěné jen v zahradě, ale také v bezprostřední blízkosti okrasného jezírka.

Japonská zahradě oslavuje život. Měli byste se proto snažit do své zahrady přivést nějaké živočichy. Zahradní jezírko vám může být v tomto bodě hodně nápomocné. Nejenže svou pouhou přítomností přitáhne na vaši zahradu různé ptáky a obojživelníky, ale oživit ho mohou i rybičky, které se rozhodnete v jezírku chovat. Do okrasného jezírka v japonské zahradě se asi nejvíc budou hodit KOI kapři.

Důležitou roli hrají v japonské zahradě také tvary. Zatímco stromky a keře bývají sestříhané do dokonalých koulí a oválů, tak jak cestičky, tak i samotné okrasné jezírko mají tvary dosti nepravidelné. Různě se klikatí, zatáčí a vedou do nejtajnějších zákoutí.

Co se týče dekorací, tak v japonské zahradě jich najdete jen poskromnu. Chybět by neměli, ovšem prim tady hraje příroda. I tak nejdete ve většině zahrad např. lavičku, na které si můžete odpočinout a čerpat klid a pohodu z okolní přírody. Chybět by neměla ani typická japonská kamenná lucernička umístěná v různých koutcích zahrady, a také v blízkosti jezírka, které bude v nočních hodinách příjemně osvětlovat.

Při zmínce o japonské zahradě se jistě většině lidí vybaví ještě jeden prvek. Tím je obloukový můstek přes vodu. Ten bývá velmi často dřevěný a nabarvený jasně červenou barvou.

Nezapomínejte ani na vodní rostliny. Přednost bysto v tomto případě měli dát okrasným travinám a kvetou trvalky používat jen střídmě. Chybu ale rozhodně neuděláte v případě, kdy se rozhodnete do okrasného jezírka vysázet lekníny.

Datum: 7.10.2021 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.