Aktuality

Okraje zahradních jezírek

Zahradní jezírko

Zahradní jezírko

Jedním z důležitých bodů při stavbě jezírka je vymyslet, jak budou vypadat jeho okraje. To je důležité nejen z estetického hlediska, ale také z důvodu bezpečnosti. Pokud máte malé děti, tak by bylo dobré zamyslet se nad takovými okraji, které budou bránit tomu, aby do jezírka dítě nešťastnou náhodou spadnout.

Jednou z možností, jak můžete jezírko ukončit, je pomocí kačírku. V tomto případě je potřeba vytvořit val, který podrží kačírek, aby se nesesunul do jezírka, a žlábek. Ten se nejdříve překryje geotextílií a jezírkovou fólií a následně naplní kačírkem. Místo kačírku můžete použít i větší kameny. Nebo můžete použití obou materiálů nakombinovat. Do kačírku můžete také nasadit nějaké vodní rostliny, které vám zahradní jezírko oživí.

Další možností, jak ukončit jezírko, je vytvořit tzv. lemovku. Ta se používá jako řešení při ostrém přechodu mezi vodní hladinou a trávníkem u nezděných jezírek. Trávník a jezírko v tomto případě odděluje nerezová lemovka vsazená do betonového lože. Lemovku je potřeba potáhnout geotextilií, aby nedocházel k propouštění vody. Na geotextilii je potřeba přichytit poplastovanou lištu, na kterou se navaří fólie. Vznikne tak zóna, do které můžete nasypat kačírek s kameny.

Lemovku můžete vytvořit i u zděných jezírek. V tomto případě se vytvoří lemovka, která se pomocí nýtů přichytne do bednění. Na ni se opět natáhne geotextilie a přichytí se poplastovanou lištou díky nýtům. Na ni se posléze přivaří fólie.

Elegantním řešením je vybudování terasy nebo mola okolo jezírka. Většinou se ale molo či terasa buduje jen u jedné části jezírka, takže je potřeba vymyslet, jakým způsobem bude vyřešeno zakončení v ostatních částech koupacího jezírka. Vyřešit to jde některou již zmíněnou metodou.

Co se týče samotné terasy, tam je potřeba do štěrkového podloží usadit dřevěný rošt, na kterém se vybuduje samotná terasa. Na hraně bednění bývá umístěna poplastovaná lišta, která drží geotextilii, na kterou se navařuje fólie.

Datum: 23.8.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.