Aktuality

Okolo jezírka je živo

jezirko-skudciVoda je životadárná tekutina, nikoho proto jistě nepřekvapí, když se okolo zahradního jezírka začnou objevovat nejrůznější živočichové. Některé tam přivede sám člověk, jiní si k jezírku najdou vlastní cestu.

Zahradní jezírko je pro rozmanité druhy živočichů (nejen těch vodních) rájem na zemi. Brouci, ptáci, ryby, obojživelníci apod. tu najdou vše, co potřebují ke spokojenému životu, tj. stravy, úkryt, místo ke hnízdění. Samozřejmě záleží na majiteli jezírka. Jestli je ochotný přizpůsobit kvalitu vody v jezírku a jeho okolí, příroda se mu odvděčí jedinečnou podívanou. V případě, že u jezírka žádné živočichy majitel nechce, není nic jednoduššího než přidat do vody trochu chemie a všichni tvorové se mu zdaleka vyhnou.

Jsou-li živočichové u jezírka vítání, objeví se první návštěvníci hned na začátku jara. Opravdu živo ale začne být ale v letním období. I když žijete uprostřed města, tak si k vám vašemu okrasnému jezírku najdou cestu např. vážky, žáby, ropuchy, a pak také samozřejmě krásně zbarvení motýli, vážky, brouci, ale také pavouci, mouchy a komáři.

Víc živočichů do své zahrady a do jezírka přilákáte také dobrým výběr vodních a bahenních rostlin. V jejich blízkosti najdou vhodný úkryt různí obojživelníci a brouci, jako jsou např. potápníci, bruslařky, vodoměrky apod. Svůj domov zde najdou také mlži a plži, kteří vám pomohou s odstraňováním přemnožených rostlin.

Samostatnou kapitolu živočichů náležících k jezírku pak tvoří ryby. Ti se do jezírka dostanou jedině s pomocí člověka. Pokud se rozhodnete pro chov ryb, musíte počítat s tím, že o ně budete pečovat. Jde především o krmení, zdravotní péči a zazimování.

Pro jezírko a jeho okolí hraje důležitou roli také potravní cykl. Ti nejmenší živočichové, kteří nejsou ani okem postřehnutelní, jsou důležitou součástí jídelníčku dalších větších živočichů.

Datum: 23.4.2021 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.