Aktuality

Obsah kyslíku v zahradním jezírku

Fontána v zahradním jezírku

Fontána v zahradním jezírku

Jednou z nejdůležitějších látek, které musí být v každém jezírku zastoupeny, je životadárný kyslík. Ten je důležité především z toho důvodu, že udržuje v jezírku biologickou rovnováhu. Kyslík se ve vodě sám nevytváří, proto jeho vzniku musíte pomoct.

Provzdušňování vody v jezírku nemusí být vůbec nudná záležitost. Kyslík se do vody dostává jejím zčeřením. Stačí tedy, když vodu v zahradním jezírku rozpohybujete. K tomu vám pomůžou např. vodní hry. Velmi oblíbené jsou například fontány. Stačí dokoupit fontánové čerpadlo a trysky. Těch existuje několik druhů, takže si můžete vybrat, jaký styl vodotrysku budete chtít. Fontány využívají především ti, kteří nemají na zahradě moc místa k budování dalších vodních her jako je potůček zakončený vodopádem, popřípadě pouze vodopád.

Ne každý si ovšem může dovolit takové rozsáhlejší úpravy. Nic ale není ztraceno. V tomto případě si můžete vypomoct jezírkovou technikou, jakou je např. dmychadlo.

A jak poznáte, že v jezírku nemáte dostatek kyslíku? Jednoduše pomocí oxymetru. V případě, že je všechno v pořádku, bude na tomto přístroji uvedena hodnota 6ml/l vody. Kvalitu vody je samozřejmě nutné měřit pravidelně. Interval provádění kontrol byste ovšem měli zvýšit během letních měsíců, kdy dochází k ohřívání vody, a tím pádem také ke změnám jejích hodnot.

Obsah kyslíku v zahradním jezírku je ovšem potřeba zajišťovat a kontrolovat také během zimy. Navíc v období, kdy mrzne, musíte zajistit, aby v jezírku docházelo k výměně plynů a aby byl umožněn přístup kyslíku. Jinými slovy řečeno, musíte si dát pozor, aby vám jezírko celé nezamrzlo.

Není ovšem vhodné, abyste do ledu vysekávali sekyrkou díru, obzvlášť v případě, když vám v jezírku přezimují ryby. Lepším řešením je použití jezírkové techniky, jakou je např. topné těleso či vzduchovací kompresor.

Datum: 19.12.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.