Aktuality

Moderní podoba okrasného jezírka

zahradni-jezirkoZahradní jezírko může mít řadu podob. O jeho podobě rozhoduje hned několik faktorů, mezi které patří např. materiál použitý na jeho stavbu, tvar samotného jezírka nebo jeho okolí. Na to mají vliv mino jiné rostliny, dekorace či vodní hry. Výběr všech těchto prvků by měl korespondovat s celkovým vzhledem zahrady a také domu.

Zahrada by měla plynule navazovat na dům a měly by se v ní odrážet stejné prvky. Na moderní domy, které mají ostré hrany a přesné linie, by měla navazovat zahrada, ve které bude použit stejný sloh. To znamená, že chodníčky budou rovné, záhony by měly mít tvar čtverců či obdélníků a jezírko se bude rovněž držet těchto pravidelných linií.

Moderní zahrady bývají také často koncipovány jako bezúdržbové. Nějaká péče se jí věnovat samozřejmě musí, minimálně jde o sekání trávy, ale té práce není tolik. Podobné je to také s okrasným jezírkem.

Už jeho stavba není nijak náročná. Jen se musí dát pozor na dodržení přesných linií. Stačí vykopat jámu, kterou dokola vyzdíte. Pak ji vystelete nejdříve geotextílií a pak jezírkovou fólií. Na okraje jezírka se umístí dlaždice.

Aby byla péče o okrasné jezírko v moderní zahradě co nejmenší, neslouží jezírko jako domov pro vodní živočichy. Nežijí v něm tedy ryby, které by jezírko znečišťovaly svými výkaly a zbytky potravy.

Podobné je to také s vodními rostlinami. Ve většině jezírek tak nenajdete vůbec žádnou rostlinu. Maximálně se v něm může na hladině vznášet malý leknín. Nejde samozřejmě o žádné pravidlo. I do moderního jezírka lze v květináčích umístit různé vodní rostliny.

Častěji ovšem v jezírku najdete některou menší vodní hru než rostliny. K jezírku tak bývá často přimontován moderní vodopád z nerezové ocele. Někdy se ho majitelé snaží oživit pomocí malé fontánky. Není ale výjimkou, že okrasné jezírko zůstává bez jakýchkoliv ozdob. Vznikne tak přírodní zrcadlo, ve kterém se budou odrážet okolní rostliny.

Datum: 7.6.2021 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.