Aktuality

Minijezírka v zahradě

Miniaturní jezírko

Miniaturní jezírko

Okrasné jezírko nemusí vždy představovat velkou díru v zemi, do které je zasazená prefabrikovaná nádoba ve tvaru jezírka, popř. které je vystlaná geotextilií a jezírkovou fólií. Jezírko může být i poměrně malé. Minijezírka tak představují ideální volbu pro každého, kdo chce mít v zahradě vodní plochu, ale bohužel nemá místo, pro klasicky velké jezírko. Ocení ho ale i ti, kteří si jezírko nechtějí pořídit kvůli náročnější údržbě.

Minijezírka v nádobě nemusíte umístit do země někam na záhonek. Tuto nádobu můžete umístit i na terasu nebo třeba i na balkon. Nádoba, ze které si vyrobíte minijezírko, mohla původně sloužit téměř jakémukoliv účelu. Může jít o staré dřevěné sudy, květináče, kýble, lavóry atd. Jen si předtím ověřte, že v nich nebyly umístěny žádné nebezpečné látky a že nejsou díravé a dobře těsní.

Pokud máte vybranou dokonalou nádobu, ale zjistíte, že z ní vytéká voda, nemusíte ještě nic vzdávat. V případě malého poškození totiž stačí nádobu vyložit speciální jezírkovou fólií. Jen si pak dejte pozor, abyste přečnívající části fólie dobře zamaskovali, například pomocí rostlin.

Při výběru místa, kde bude minijezírko umístěné, dejte raději přednost stínu před sluncem. V nádobě bude totiž málo vody, která by se na sluníčku velmi rychle vypařovala, a vy byste tak museli vodu neustále doplňovat. Voda by se také snadno ohřívala, což by nedělalo dobře vodním rostlinám.

Dopředu byste si měli také rozmyslet, co uděláte s jezírkem a vodními rostlinami během zimy. Nejideálnější by bylo, kdybyste měli v době či garáži dostatek místa, kam byste mohli celé jezírko přemístit, a kde by zůstalo až do jara. V případě nedostatku místa byste měli aspoň pořešit, co uděláte s rostlinami. Byla by jistě škoda je vyhazovat. Výběr rostlin nepodceňujte. Ne všem rostlinám totiž vyhovují stísněné prostory.

Datum: 6.12.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.