Aktuality

Kvetoucí rostliny pro břehy zahradních jezírek II.

modráska srdčitáV minulém článku jsme vyjmenovali několik kvetoucích rostlin, které je možné vysázet do břehů okrasných jezírek. A protože ani zdaleka nebyly všechny, tady přinášíme seznam několika dalších.

Na začátku léta začíná žlutě kvést vrbina obecná, která dorůstá do výška až 70 cm. Pozor, snadno se rozrůstá, proto je důležité neustále redukovat její množství. Žluté květy má také její příbuzná, vrbina penízková, pro kterou jsou typické plazivé šlahouny dorůstající až půl metru.

K nenáročným mokřadním rostlinám patří také rozrazil, který kvete bleděmodrými květy. Dařit se mu bude nejen na březích okrasných jezírek, ale dokáže růst také v hloubce 10 cm. Opět je potřeba dát pozor na to, aby se rostlina příliš nerozšířila.

Mezi nižší rostliny patří také pryskyřník plamének. Jedná se o drobnou plazivou bylinku se žlutými květy, z nichž se můžete těšit od června až do srpna. Stejně jako jiné druhy pryskyřníků je i tento jedovatý.

Při výsadně rostlin do břehů zahradního jezírka byste určitě neměli opomenout šmel okoličnatý. Během jara může tato rostliny připomínat vyšší trávu či orobinec. Od června až do srpna se ovšem obalí nádhernými růžovými květy. Miluje slunné stanoviště a nevadí ji ani větší hloubka.

Budete-li chtít vysadit rostlinu s červenými květy, sáhněte po mochně. U ní nejsou dekorativní jen květy, kvetoucí od června do července, ale také dělené listy. Ty během podzimu získají nádhernou karmínovou barvu.

Další rostlinou, kterou můžete v okolí jezírka vysadit, je bylinka máta vodní. Ta bývá 20-60 cm vysoká a kvete drobnými světle fialovými kvítky umístěnými do shluků v paždí listů. Během léta vám radost může dělat kejklířka skvrnitá pocházející ze Severní Ameriky. Vyznačuje se sytě žlutými květy.

I na podzim se můžete těšit z několika kvetoucích rostlin. Jednou z nich je např. kyprej vrbice. Začíná kvést na konci léta, a to růžovofialovými květy. Jde o medonosný druh, který na své květy dokáže přilákat velké množství včel a motýlů.

Od července do září vám pak jezírko může zdobit také modráska srdčitá, a to svými ocelově modrými květy. Na podzim je nutné rostlinu ponořit hlouběji do jezírka (asi do 40 cm), aby rostliny nezmrzly.

Datum: 23.7.2021 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.