Aktuality

Krmení ryb v zahradním jezírku

Ryby v jezírku

Ryby v jezírku

Vodní prvek, jako je např. okrasné zahradní jezírko, by neměl chybět v žádné zahradě. Nejde ani tak o to, že se jedná o výrazný dekorativní prvek, který přidá každé zahradě na zajímavosti, ale že díky vodě budete mít v zahradě vždy živo. Toho lze snadno docílit už jen tím, že se rozhodnete chovat v jezírku ryby.

Chov ryb v zahradním jezírku ale rozhodně není pro lenochy. Nepočítejte s tím, že se jen budete chodit na ryby koukat a krmit je. Stejně jako každé jiné zvířátko, i ryby trpí různými nemocemi. Na zimu je také budete muset přemisťovat do sklepních prostor a na jaře zase zpátky. Větší starost vám také bude dělat kvalita vody, bezpečnost ryb v jezírku (musíte zajistit, aby na ně neútočili kočky nebo ptáci) a v neposlední řadě budete muset zvýšit intenzitu čištění jezírka.

Samotnou kapitolou je pak krmení ryb. Důležité je především na jaře, kdy se ryby probouzejí, a na podzim, kdy se naopak ukládají ke spánku. Hlavním indikátorem, kdy je potřeba změnit krmný režim, je teplota vody. Jakmile tedy klesne pod 8 °C je potřeba přestat s krmením. S tím, jak teplota bude průběžně během podzimu klesat, může snižovat i krmné dávky.

Naopak na jaře, kdy teplota vody začne pomalu stoupat, můžete množství krmení přidávat. Ze začátku sezony stačí ryby krmit jen jednou denně. Nejvíce byste měli ryby krmit při teplotě vody 22-25 °C. Během tohoto období roste rybám svalovina. Během zimy nemusíte ryby krmit skoro vůbec.

Na co si ovšem musíte dávat veliký pozor, je překrmování ryb. To má jednak negativní vliv na zdravotní stav ryb (jsou tlusté a náchylnější k různým nemocem) a rovněž dochází k výraznějšímu znečištění vody v zahradním jezírku. Obecně se doporučuje krmit ryby vícekrát za den menšími dávkami. Jednu dávku by měli spotřebovat do 5 minut (nejlepší přehled budete mít v případě použití krmiva, které plave na hladině).

Datum: 7.4.2022 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.