Aktuality

Když z okrasného jezírka uniká voda

Jednou z nepříjemností, které musí občas majitelé jezírka řešit, je nenadálá větší ztráta vody v zahradním jezírku. Tento jev může způsobovat řada faktorů. Jako první asi většinu lidí napadne, že se někde v jezírkové fólii vytvořila díra. Už jen představa jejího hledání bývá vyčerpávající.

Panika ovšem není na místě. Na vině totiž může být normální odpar vody. Samozřejmě tato možnost je reálná především v horkých letních měsících. Zvlášť pravděpodobné je to v případě, když máte k jezírku nainstalovány různé vodní hry, např. fontány, nebo vybudované potůčky či vodopády. I tyto doplňky mohou mít vliv na ztrácení vody ze zahradního jezírka. Během týdne se tak může ztratit klidně i 10 cm vody.

Počasí je tedy to první, po čem byste měli v případě větší ztráty vody v jezírku, pídit. Ztrácí-li se vám ovšem voda i za chladného počasí, pak je více než pravděpodobné, že bude poničená jezírková fólie. V takovém případě nezbývá jiná možnost, než se pokusit trhlinu najít a opravit. K tomu se dá využít fóliová záplata, která se na trhlinu navaří.

S úbytkem vody v zahradním jezírku může souviset ještě jeden problém. Tím je dopouštění vody. Jestliže do jezírka pravidelně nepřipouštíte po troškách vodu, ale naopak čekáte, až dojde k výraznějšímu poklesu hladiny, abyste vodu mohli jednorázově ve větším množství doplnit, může se stát, že dojde ke zhoršení kvality vody.

Kromě dopouštěného množství vody má na její kvalitu vliv také její zdroj. Problém bývá především při použití vody ze studny. Během léta totiž klesá spodní voda, ve které se koncertují rozpuštěné minerály nebo prosáklá hnojiva.

Co stojí za zhorším kvality vody v jezírku lze rozeznat podle barvy. Pokud se vytvoří červenohnědý zákal, jsou na vině sloučeniny manganu a železa. Zelená barva znamená, že se do vody dostala hnojiva (sloučeniny dusíku a fosforu). V obou případech je dobré počkat, až se v okrasném jezírku opět nastolí biologická rovnováha. Pomoc mohou také různé chemické přípravky.

Datum: 23.9.2021 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.