Aktuality

Kam umístit zahradní jezírko

Jezírko v zahradě

Jezírko v zahradě

Jednou z nejdůležitějších otázek, které musíte při stavbě zahradního jezírko řešit, je kam vlastně svoje jezírko budete situovat. Při plánování musíte vybrat takové místo, které bude splňovat alespoň ty nejzákladnější požadavky.

S touto tématikou velmi úzce souvisí především otázka, kde bude zdroj vody pro vaše jezírko. Ve většině případů tím zdrojem může být např. okap (ten je vhodný především kvůli tomu, že dokáže občas zajistit cirkulaci vody), dále pramen nebo např. spodní voda.

Pokud vyřešíte problém se zdrojem vody, pak můžete přistoupit k otázce odtoku vody. V případě většího množství srážek může totiž hrozit, že se vám voda vylije z jezírka, čímž by mohla ohrozit další stavby na vaší zahradě. Pokud nemáte kam vodu svést, pak můžete tento problém vyřešit pomocí zasakovacího příkopu, který částečně vyplníte štěrkem.

Volba polohy okrasného jezírka bude rovněž ovlivňovat vodní rostliny, které budou v jezírku vysázené. Rostliny ve většině případů preferují spíše umístění na slunci, ovšem jezírko umístěné na přímém slunci bude rychle vysychat. V tomto případě bude nejlepším řešením kompromis, tedy polostín. Ale pokud budete mít v blízkosti jezírka vysázené listnaté stromy, budeme muset počítat s častějším odstraňováním napadaného listí z hladiny jezírka. Stín můžete vytvořit také vysázením mokřadních rostlin na břehy jezírka.

K dalším otázkám, které byste měli mít vyřešeny ještě před konečným rozhodnutím o tom, kam jezírko umístíte, je volba funkce, které bude vaše jezírko plnit. Okrasné jezírko může totiž nemusí sloužit jen pro okrasu a relaxaci, ale také může být zásobárnou vody. Vodu z jezírka tak můžete částečně využít např. k zalévání květin či zeleninové zahrádky. Pokud umístíte jezírko v blízkosti domu, můžete využít odraz světla ze slunce, a tím ohřívat svůj dům.

Datum: 6.2.2019 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.