Aktuality

Jak zazimovat vodní želvy a ryby

Rybičky v zahradním jezírku

Rybičky v zahradním jezírku

Patříte-li mezi majitele zahradního jezírka, který patří mezi chovatele ryb a dalších živočichů, např. vodních želv, máte teď na podzim před sebou důležitou práci. A to je jejich zazimování.

Zatím to ale vypadá, s tím nemusíte nijak pospíchat. Počasí je zatím krásné, teplota přes den se pohybuje okolo 20°C, takže si se zazimováním můžete dát ještě čas.Ale i tak je potřeba začít uvažat o tom, jak tyto vodní živočichy zabezpečit na zimu.

V případě, že v zahradním jezírku chováte akvarijní rybky či teplomilné želvy, je nutné je přemístit do tepla domova dříve, než přijdou první mrazíky. Tyto ryby i želvy je vhodné nechat přezimovat v pokojové teplotě.

Větší ryby je možné přezimovat v kádi někde v garáži nebo ve sklepě. Existují ale také ryby, které je možné nechat v zahradním jezírku po celou zimu. Ovšem, musíte mít jezírko, které je minimálně 1-1,5 metrů hluboké. V zimě se teplota na dně jezírka pohybuje přibližně okolo 4 °C, což je pro živočichy v jezírku optimální teplota. Aby se obyvatelé jezírka měly kde schovat, je dobré, aby jezírko mělo bahnité nebo písčité dno.

Pokud se rozhodnete, že vaše ryby dokáží přezimovat v jezírku, tak je potřeba trochu připravit i samotné jezírko. V první řadě je nutné zbavit jezírko veškerých větších nečistot, a to jak na dně jezírka, tak na jeho povrchu. Nečistoty se totiž rozkládají, čímž ubírají kyslík vodním živočichům v jezírku. Ke zbavení těchto nečistot můžete používat různá zařízení, například jezírkové vysavače nebo síťky.

V případě, že voda v jezírku zamrzne, je nutné do ledu vytvořit několik děr, aby se k rybám a vodním želvám dostalo potřebné množství vzduchu.

Co nesmíme zapomenout, je krmení ryb a želv v zimním období. To omezte na minimum. Ale už od začátku léta je dobré začít ryby a želvy přikrmovat kvalitním krmivem, díky kterému budou mít dostatek tuku, aby zimní měsíce v jezírku přežily.

Datum: 6.10.2023 | Rubrika: Aktuality

O webu

Přírodní zahradní jezírka přímo do vašich zahrad! Nabízíme široké spektrum informací o tom, jak začít s budováním jezírka, jak se o něj starat a co všechno k němu patří. Rádi vám poskytneme plnou podporu v oblasti zahradní architektury. Nebojte se nás nezávazně kontaktovat.